CZYTAJ

WZORNICTWO | Rękodzieło i technologia

2011-12-12

Przyjęło się uważać, że dla zaawansowanych technologicznie projektów najbardziej adekwatna jest forma minimalistyczna. Jest przezroczysta, nie odwraca uwagi od funkcji i nie kompromituje nowatorskich rozwiązań swoją „przestarzałością”. Producenci urządzeń elektronicznych rzadko decydują się na wzbogacenie warstwy wizualnej swoich projektów o tak zwracające uwagę elementy jak ornament czy faktura.

Ta wiodąca tendencja z pewnością nie ulegnie przewartościowaniu w najbliższym czasie, ale niektórzy producenci pozwalają sobie na odrobinę aberracji na marginesie standardowej działalności. Jednym z nich jest firma Furni, która wypuściła limitowaną edycję swojego flagowego produktu - zegara Alba „Media Edition”. Jest to niewielki prostopadłościenny budzik z cyfrowym wyświetlaczem schowanym za głośnikiem. Może być podłączony do iPhone’a, dowolnego odtwarzacza muzycznego lub komputera. Budzi użytkownika  za pomocą wybranej i załadowanej przez niego melodii.

Furni nawiązało współpracę z projektantem Karimem Charlebois-Zariffa, który udał się na wyspę Bali. Tam nadzorował wykonanie pięciu ręcznie rzeźbionych obudów do zegara. Każdy z budzików różni się od pozostałych, a ich wyrzeźbienie zajęło łącznie trzy tygodnie. W ten sposób nowoczesna technologia została połączona z liczącą setki lat tradycją rękodzielniczą.

Zegar można nabyć na stronie: www.furnicreations.com.

Zdjęcia: www.furnicreations.com.
Tekst: K.M. na podst. mat. producenta.


REKLAMA

POLECAMY