|
|
POLECAMY | Żartownik Lengrena
2015-05-13
W ramach cyklu Mistrzowie karykatury polskiej goszczącego w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, 28 maja 2015 odbędzie się wernisaż wystawy pt. Żartownik Lengrena. Zbigniew Lengren 1919-2003.
Zbigniew Lengren był popularnym polskim rysownikiem, ilustratorem, autorem tekstów satyrycznych, twórcą literatury dziecięcej, a także twórcą drobnych form literackich: wierszy, fraszek, aforyzmów oraz parodii. Współpracował z takimi czasopismami, jak Film (cykl Z przygód operatora Kręciołka), Ilustrowany Kurier Polski, Playboy, Szpilki, Świat, czy Trybuna Robotnicza, dla której tworzył coniedzielny felieton rysunkowy. Sławę przyniosła mu postać profesora Filutka, z tworzonego dla Przekroju w latach 1948–2003 cyklu Profesor Filutek. Związany był także z kabaretem, Telewizją Polską oraz z teatrami — m.in. z Teatrem Satyryków oraz Teatrem Satyry Buffo, z którymi współpracował jako aktor, autor tekstów, konferansjer i scenograf. Był laureatem Złotej Szpilki z Wawrzynem (nagrody tygodnika Szpilki, przyznawanej osobom o szczególnych zasługach dla humoru i satyry), a także Orderem Uśmiechu, przyznawanym za działania przynoszące radość dzieciom.
Wystawa w warszawskim Muzeum Karykatury skoncentruje się przede wszystkim na sztandarowym dziele Lengrena, czyli wspomnianym już Profesorze Filutku i jego barwnych perypetiach. Zaprezentowane zostaną dotąd nie publikowane w oryginale opowieści o tym bohaterze, a także materiały dokumentalne na temat artysty, w tym fotografie z rodzinnego archiwum rysownika oraz filmy animowane udostępnione przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i Studio Animoon z Warszawy.
Obejrzeć będzie można żarty rysunkowe, humor prasowy, satyryczno-humorystyczne „fotorysunki”, ilustracje książkowe, projekty scenograficzne i plakaty stworzone przez Zbigniewa Lengrena, na przestrzeni wielu lat jego działalności. Poszczególne elementy ekspozycji mają za zadanie stworzyć swego rodzaju opowieść o życiu i twórczości rysownika, pełną humoru, satyry, zaskakujących żartów i skojarzeń. Wystawie towarzyszyć będzie katalog oraz materiał filmowy z wypowiedziami Katarzyny Lengren, Andrzeja Dudzińskiego, Andrzeja Mleczki i Zenona Żyburtowicza. Dodatkową atrakcję wernisażu będzie zaś stanowić występ zespołu The Real Gone Tones.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w dniach 29 maja — 23 sierpnia w siedzibie Muzeum przy ulicy Koziej 11 w Warszawie.
Tekst: Weronika de Oliveira
www.muzeumkarykatury.pl
W ramach cyklu Mistrzowie karykatury polskiej goszczącego w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, 28 maja 2015 odbędzie się wernisaż wystawy pt. Żartownik Lengrena. Zbigniew Lengren 1919-2003. Zbigniew Lengren był popularnym polskim rysownikiem, ilustratorem, autorem tekstów satyrycznych, twórcą literatury dziecięcej, a także twórcą drobnych form literackich: wierszy, fraszek, aforyzmów oraz parodii. Współpracował z takimi czasopismami, jak Film (cykl Z przygód operatora Kręciołka), Ilustrowany Kurier Polski, Playboy, Szpilki Świat, czy Trybuna Robotnicza, dla której tworzył coniedzielny felieton rysunkowy. Sławę przyniosła mu postać profesora Filutka, z tworzonego dla Przekroju w latach 1948–2003 cyklu Profesor Filutek. Związany był także z kabaretem, Telewizją Polską oraz z teatrami — m.in. z Teatrem Satyryków oraz Teatrem Satyry Buffo, z którymi współpracował jako aktor, autor tekstów, konferansjer i scenograf. Był laureatem Złotej Szpilki z Wawrzynem (nagrody tygodnika Szpilki, przyznawanej osobom o szczególnych zasługach dla humoru i satyry), a także Orderem Uśmiechu, przyznawanym za działania przynoszące radość dzieciom. Wystawa w warszawskim Muzeum Karykatury skoncentruje się przede wszystkim na sztandarowym dziele Lengrena, czyli wspomnianym już Profesorze Filutku i jego barwnych perypetiach. Zaprezentowane zostaną dotąd nie publikowane w oryginale opowieści o tym bohaterze, a także materiały dokumentalne na temat artysty, w tym fotografie z rodzinnego archiwum rysownika oraz filmy animowane udostępnione przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i Studio Animoon z Warszawy. Obejrzeć będzie można żarty rysunkowe, humor prasowy, satyryczno-humorystyczne „fotorysunki”, ilustracje książkowe, projekty scenograficzne i plakaty stworzone przez Zbigniewa Lengrena, na przestrzeni wielu lat jego działalności. Poszczególne elementy ekspozycji mają za zadanie stworzyć swego rodzaju opowieść o życiu i twórczości rysownika, pełną humoru, satyry, zaskakujących żartów i skojarzeń. Wystawie towarzyszyć będzie katalog oraz materiał filmowy z wypowiedziami Katarzyny Lengren, Andrzeja Dudzińskiego, Andrzeja Mleczki i Zenona Żyburtowicza. Dodatkową atrakcję wernisażu będzie zaś stanowić występ zespołu The Real Gone Tones. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w dniach 29 maja — 23 sierpnia w siedzibie Muzeum przy ulicy Koziej 11 w Warszawie.
|
|
|
|