Przemysły kultury
Spirula – muzyka 3D
Proces polega na wytwarzaniu trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu. Dzięki zastosowaniu tej metody powstał pierwszy na świecie głośnik Spirula 4.0 wykorzystujący nowy materiał drewniany Timberfill. Pomysłodawca projektu i założyciel firmy Akemake zajmującej się drukowaniem 3D, Ondra Chotovinsky, opowiada, jak wygląda produkcja prototypu i jego praca.
Spirula 4.0
Co chciałeś osiągnąć, kiedy wpadłeś na pomysł stworzenia projektu Spirula 4.0?
Zespół Akemake pasjonuje się muzyką i otacza się przedmiotami codziennego użytku o charyzmatycznym designie. Pierwotnym pomysłem było zaprojektowanie spiralnej muszli, która będzie pasować do większości domowych i biurowych konfiguracji pulpitu.
Głównym celem było połączenie drukowania 3D, designu, muzyki i podejścia DIY (Zrób to sam) w formie, która zespoli jakość dźwięku i nowoczesnej estetyki.
Akemake chce inspirować projektantów, zadowalać entuzjastów drukowania 3D, bawić hobbystów DIY i zadziwiać opinię publiczną. Akemake pokazuje również, że nie ma potrzeby, aby płacić ogromne pieniądze za oryginalne produkty projektanta – można śledzić instrukcje firmy i tworzyć własne obiekty.
Co było Twoją inspirację?
Muszla Spiruli 4.0 jest oczywiście inspirowana złotą spiralą, która jest w zasadzie szczególnym przypadkiem spirali logarytmicznej. Można łatwo znaleźć te przybliżone spirale logarytmiczne w przyrodzie, na przykład małże i łodziki, huragany, spiralne galaktyki czy ślimak, który jest słuchową częścią ucha wewnętrznego. To stąd pochodzi nasza inspiracja.
Jakich materiałów użyłeś do projektu?
Akemake bardzo chciał użyć jakiegoś materiału ekologicznego zamiast plastiku, ponieważ główna idea tego projektu opiera się na kształcie organicznym. Z powodu początkowych problemów z drukowaniem z różnych rodzajów materiałów „drewnianych”, nasz inżynier od prototypowania postanowił spróbować Timberfill – nowego materiału opracowanego przez Fillamentum.com. Od tego czasu proces drukowania szedł bardzo gładko, a efekt był znakomity. Głośniki Spiruli nie tylko wyglądają jak drewno, ale i zachowują się jak drewno, a także mają odpowiednio lepsze właściwości akustyczne niż tworzywa sztuczne.
Jak używać Spiruli 4.0?
Spirula 4.0 jest pasywnym głośnikiem, co oznacza, że do uzyskania akustycznie dokładnej reprodukcji muzyki na pewno będzie potrzebny mini wzmacniacz stereo. Drugą opcją jest użycie głośników Spiruli 4.0 zamiast systemu dźwiękowego głośników satelitarnych.
Czy robiłeś jakieś badania podczas tworzenia biurkowego głośnika (Desktop Speaker)?
Ogólne badanie skupiło się na komponentach Spiruli, które powinny być dostępne na całym świecie (sterownik szerokopasmowy, przepięcie głośników i złącza), aby każdy mógł z łatwością zamówić je przez internet i zmontować.
Jak wygląda proces tworzenia Spiruli 4.0?
Jak zwykle każdy projekt rozpoczyna się od urzekającego pomysłu, szkicu i ogólnej fazy modelowania. Większość wysiłku została włożona w następną fazę – fazę inżynierii projektowania. Akemake opracował w pełni parametryczny model CAD i zoptymalizował wewnętrzną objętość muszli według specyfikacji wybranego głośnika.
Po dokonaniu oceny wirtualnego prototypu oraz rozważeniu plusów i minusów druku 3D (desktop 3D printing), postanowiliśmy podzielić model cyfrowy na dwie symetryczne połowy i wydrukować obie części oddzielnie, a następnie je skleić. Najważniejszą zaletą tej części procesu jest zachowanie unikatowego wzorca druku oraz osiągnięcie identycznej jakości druku.
Podczas drukowania większych produktów można również znacznie zredukować ewentualne problemy z drukowaniem, łącząc ponownie włókna, które nie mają wystarczającej długości.
Jaka jest różnica pomiędzy modelami Spirula i Spirula 4.0?
Spirula 4.0 to ulepszona wersja oryginalnego modelu Spiruli, która ma tylko głośnik szerokopasmowy (3'' full range speaker) i znacznie cieńszą muszlę. Oczywiście Spirula 4.0 ma szerokopasmowy sterownik (4'' full range driver), co zwiększa grubość ściany do 6 mm i jakość dźwięku.
Kto pracuje w Akemake? Ile osób uczestniczy w projekcie Spirula 4.0?
Zespół Akemake posiada różnorodne umiejętności, doświadczenie i wykształcenie. To pozwala nam pracować jednocześnie nad wszystkimi aspektami w procesie projektowania. Jesteśmy projektantami z wiedzą o inżynierii projektowania, szybkiego prototypowania i rozwoju produktu. Bycie częścią Akemake oznacza kochanie tego, co robimy. Chodzi o przyjmowanie wyzwań, rozwiązywanie zagadek i posiadanie wpływu na kreatywność ludzi.
Każdy w zespole ma swoją specjalną supermoc i każdy bierze udział w procesie rozwoju wszystkich produktów. Zawsze to współpraca pozwala nam tworzyć niesamowite rzeczy.
Rozmawiała: Agnieszka Czarnojan
Zdjęcia: dzięki uprzejmości projektantów
http://akemake.com
ZAREJESTRUJ SIĘ
Zyskujesz bezpłatny dostęp do wszystkich treści PURPOSE – magazynu i portalu branżowego dla twórców sektora kreatywnego.
Wywiady z praktykami, artykuły poradnikowe, analizy, warsztaty. Dołącz do czytelników PURPOSE.
Zaloguj się
jeżeli już posiadasz konto.
Zobacz numery archiwalne
nr 79 Maj 2014
temat numeru:
PROTOTYPY
< spis treści
Od redakcji
W numerze
Prezentacja
Young Design 2014
Kariera w kulturze
Od zabawy klockami LEGO do prototypowania - wywiad z Vincentem Sällem
Przemysły kultury
Spirula – muzyka 3D - wywiad z Ondra Chotovinsky, Akemake