Czytaj
PATRONAT PURPOSE | Inne Brzmienia
2018-06-18
Czas czytania 8 minut
„Inne brzmienia” to najbardziej pożądany atut w nowoczesnej muzyce oraz siła napędowa najwybitniejszych artystów, pchająca ich do kreowania tego co nowatorskie i niepowtarzalne. Zapytacie gdzie dziś, w zalewie najprzedziwniejszych dźwięków, można ich szukać? Odpowiedź jest prosta – w Lublinie!
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia
28 czerwca – 1 lipca 2018, Lublin
ZOBACZ PROGRAM FESTIWALU
Więcej informacji: https://www.innebrzmienia.eu
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jako jedno z kluczowych założeń przyjął sobie przybliżanie najciekawszych, oryginalnych zjawisk muzycznych i kulturowych z krajów naszych wschodnich sąsiadów. Artyści z Ukrainy, Białorusi, Gruzji czy Armenii coraz śmielej podbijają rynki europejskie, proponując projekty ambitne, nowatorskie i poszukujące. Od kilku lat w ramach festiwalu prezentowane są zarówno zespoły współczesne, posługujące się nowoczesnym brzmieniem i językiem, jak i te mocniej osadzone w tradycji. Pozwala to przybliżyć jak najpełniejsze spectrum tego, co dzieje się na muzycznej mapie krajów Partnerstwa Wschodniego.
W tym roku przewidziane podczas festiwalu są również tematyczne spotkania dla branży muzycznej, m.in.: Ćwiczenia z BHP, „Festiwale showcase’owe i songwriting camps”czy „Budowanie marki w sieci: dlaczego dobrze żyć z Wujkiem?”, a także aspekty prawne. Skąd pomysł na te tematy mówi Agnieszka Wojciechowska, dyrektor programowy Festiwalu: Warsztaty branżowe dla środowisk muzycznych pojawiają się na festiwalu już po raz kolejny, zresztą realizujemy je także poza festiwalem, na przestrzeni całego roku. Spotykamy się więc z muzykami, managerami i organizatorami życia koncertowego dość regularnie. W związku z tym posiadamy wysoką świadomość potrzeb oraz mnóstwo wniosków i inspiracji tematycznych pochodzących bezpośrednio od samych zainteresowanych.
Warsztaty dla branży muzycznej, fot. Jakub Bodys
Oprócz tego, jako dyrektorzy festiwalu muzycznego, sami jesteśmy częścią tego świata – śledzimy trendy, uczestniczymy w wydarzeniach, czytamy, spotykamy się ze światową branżą muzyczną na różnego rodzaju konferencjach czy festiwalach showcaseowych. Wprowadzenie takiego elementu podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia było więc bardzo świadomą decyzją. Zapotrzebowanie na tego typu warsztaty jest duże, a oferta w zasadzie w całej Polsce wciąż niewystarczająca. Branża muzyczna, tak jak każda inna, ma swoją specyfikę i potrzebuje rozwiązań szytych na miarę. My wraz z zapraszanymi do współpracy trenerami i ekspertami staramy się właśnie takich szkoleń dostarczać oraz wspierać muzyków i managerów zarówno w tematach związanych z zastosowaniem konkretnych narzędzi, jak i w tych najbardziej emocjonalnych i najtrudniejszych, jak chociażby budowanie swojej opowieści czy łączenie życia prywatnego i pracy.
Cztery dni festiwalu to atrakcje dla „zwykłego” sympatyka dobrej muzyki, dla dzieci i dla branży muzycznej. Czy festiwal zadowoli każdego? Postrzegamy festiwal jako całość, złożoną z wielu istotnych dla nas, i mamy nadzieję także dla naszej publiczności, spójnych i przemyślanych elementów. Oczywiście to muzyka jest czynnikiem dominującym i wokół niej dzieje się najwięcej. Nie staramy się jednak zadowolić każdego, chcemy raczej tak konstruować program, aby zapewnić ludziom uczestniczącym w festiwalu jak najlepsze artystyczne doznania oraz szerokie spektrum wartościowej i dosyć różnorodnej oferty kulturalnej. Czas spędzony na Innych Brzmieniach traktujemy zatem jako kilkudniowe muzyczne spotkanie i doświadczenie wieloaspektowe. – mówi Rafał Chwała, dyrektor artystyczny Festiwalu.
Koncerty, fot. Robert Grablewski
Agnieszka Wojciechowska dodaje: Dla nas bardzo ważne są konteksty i różne punkty odniesienia. Muzyka nie powstaje w próżni. Artyści mają swoje historie, reprezentują różne kultury, wszyscy funkcjonujemy w wielu obiegach społeczno-kulturalnych. Staramy się uchwycić i prezentować całe to spektrum po to, aby nasz festiwal był okazją do głębszego przeżycia, a nie tylko szybkiej konsumpcji.
Inne Brzmienia to nie tylko muzyka. Bogaty i wielowątkowy program obfituje również w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina (pokazy unikatowych filmów z krajów Partnerstwa Wschodniego), literatury (każdego roku w ramach Wschodniego Expressu wydajemy premierowe tytuły najlepszych wschodnich autorów, wprowadzając je tym samym na polski rynek) i sztuki współczesnej (wystawy plakatów, fotografia uliczna, design). Najmłodsi uczestniczą w przygotowanych specjalnie z myślą o nich Małych Innych Brzmieniach (autorski program edukacyjny polegający na oswajaniu dzieci i młodzieży z dźwiękiem, różnymi gatunkami muzycznymi oraz pokazujący, że muzyka to bogate terytorium poznawcze).
Małe Inne Brzmienia, fot. Ignac Tokarczuk
Każdy kto zdecyduje się odwiedzić Lublin w dniach 28 czerwca do 1 lipca będzie miał zajęty czas od 11.00 do późnej nocy... Na uczestników Festiwalu czekają: warsztaty, wykłady, wystawy i koncerty... Jak mówi Agnieszka Wojciechowska: Zapisywać trzeba się tylko na warsztaty oraz na dwa wydarzenia muzyczne odbywające się w małych przestrzeniach. Pozostałe punkty programu są w pełni otwarte dla publiczności. Co ważne jeszcze w kwestii dostępności, Inne Brzmienia są wydarzeniem bezpłatnym, a to rzadkość jeśli chodzi o podobne wydarzenia w Polsce i na arenie międzynarodowej. Bardzo istotne jest też dla nas to, aby publiczność miała luksus zobaczenia absolutnie wszystkich wydarzeń muzycznych i nie musiała między nimi wybierać. Line-up Innych Brzmień jest ułożony w ten sposób, że koncerty się na siebie nie nakładają. Jeśli ktoś planuje więc przyjechać do Lublina w czwartek i wrócić do domu w poniedziałek, może bawić się na ponad 20 koncertach.
Targi Małych Wystawców, fot. Jakub Bodys
A czym różni się tegoroczna edycja od zeszłorocznej? W przypadku takiego festiwalu jak nasz, każda edycja jest inna i niesie ze sobą coś nowego. Z biegiem lat wypracowaliśmy sobie pewną filozofię działania i staramy się ją rozwijać, dodając kolejne elementy. Z każdym rokiem jesteśmy też po prostu mądrzejsi i bogatsi o nowe doświadczenia oraz wiedzę na temat naszej publiczności, co pozytywnie wpływa na rozwój imprezy. Zmieniają się sami artyści, dochodzą nowe lokalizacje festiwalowe, autorskie moduły, strona wizualna itd. Najważniejszy jest jednak balans. Równowaga pomiędzy tym co stałe, rozpoznawalne i co sprawia, że nasza widownia czuje się dobrze i wie, że jest wciąż na swoim ulubionym festiwalu, a tym co nowe, zaskakujące i odkrywcze. Festiwal muzyczny, który przestaje się rozwijać i poszukiwać szybko może bowiem wpaść w pułapkę stagnacji i nudy. – odpowiada Rafał Chwała.
Festiwal jest jednym z wydarzeń lubelskiej odsłony projektu Wschód Kultury, który powstał dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski.
Zapraszamy na stronę Festiwalu: https://www.innebrzmienia.eu
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Festiwal Inne Brzmienia
ZAREJESTRUJ SIĘ
Zyskujesz bezpłatny dostęp do wszystkich treści PURPOSE – magazynu i portalu branżowego dla twórców sektora kreatywnego.
Wywiady z praktykami, artykuły poradnikowe, analizy, warsztaty. Dołącz do czytelników PURPOSE.
Zaloguj się
jeżeli już posiadasz konto.