Czytaj
Artysta głodny jest o wiele bardziej płodny?
2024-08-22
Czas czytania 3 minuty
Cytując Kazika z piosenki Las maquinas de la Muerte: „Artysta głodny jest o wiele bardziej płodny", zastanawiamy się nie tylko nad kluczowymi kompetencjami, które potrzebne są twórcom, żeby dobrze wykonywać zawód projektanta, ale również nad istotą dobrostanu w pracy twórczej oraz poczuciu bezpieczeństwa, które mają bezpośredni wpływ na jakość pracy twórczej. W naszym Work Place 59 w Łodzi rozmawiamy z Ewą Gołębiowską byłą Dyrektor Zamku Cieszyn, wiceprezeską Stowarzyszenia Projektowego SPFP, Mikołajem Wierszyłłowskim, projektantem, prezesem SPFP oraz Maciejem Stefańskim, projektantem, sekretarzem SPFP.
Zapraszamy do lektury kolejnego wywiadu z 86 numeru PURPOSE, w którym rozmawiamy o tym, czy faktycznie w "cierpieniu" powstaje dobre dzieło?
Fragment rozmowy "Czy artysta głodny jest o wiele bardziej płodny?"
Maja: A jakie kompetencje Waszym zdaniem będą istotne w przyszłości?
Maciej Stefański: Myślę, że ważna będzie umiejętność dobrej współpracy w zespołach, a także wzajemnego uzupełniania się różnymi kompetencjami w zespołach interdyscyplinarnych...
Ewa Gołębiowska: Myślę o takim słowie, które jest bardzo mało sexy: myślenie...
Mikołaj Wierszyłowski: Kontynuując to, co Maciek powiedział, sądzę, że w projektowaniu coraz większe znaczenie mają umiejętności menedżerskie...
>> CZYTAJ WYWIAD <<
W wywiadzie znajdziecie również odpowiedzi na następujące pytania:
>> Jakie kompetencje praktyczne odgrywają istotną rolę w działalności projektanta i w jaki sposób Stowarzyszenie może pomóc w ich zdobywaniu?
>> Czy samozaopiekowany twórca, czyli taki, który żyje w dobrostanie, jest zdrowy na umyśle i na ciele, ma co jeść, uprawia aktywność fizyczną, ma stabilność finansową, nie martwi się o emeryturę, jest w stanie zrobić lepszy produkt niż ktoś, kto ma jakieś deficyty?
>> Czy talent to kompetencja?
>> Co myślą nasi rozmówcy o często używanym przez twórców stwierdzeniu: „nie przepracowałem ani jednego dnia, bo kocham to, co robię”?
Inspirującej lektury!
Jeżeli chcesz podzielić się refleksją, pomysłem, tekstem czy poradą dotyczącą tematu przewodniego „Kompetencje” napisz na adres: redakcja@purpose.com.pl