Pedro Reyes (ur. 1972r w mieście Meksyk) jest meksykańskim artystą, który tworzy i żyje w Meksyku. Jego prace poruszają problemy społeczno – polityczne. W jego dorobku artystycznym możemy wyróżnić takie projekty jak: „Capulas” (2002-10), „Baby Marx” (2009-present), „Palas por Pistolas” (2008). Miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych m. in.: w Meksyku, Nowym Jorku, Miami, San Francisco.

„DISARM” to projekt najmłodszy ze wszystkich, które stworzył Reyes. Jest to ciekawa zmiana funkcji przedmiotu, który wcześniej służył do zabijania na urządzenie, które tworzy „życie” jakim jest muzyka. Praca składa się z ośmiu instrumentów, które powstały ze zniszczonej i nielegalnej broni jaką armia meksykańska przekazała artyście. Przed projektem „Disarm” Pedro Reyes stworzył „Imagine” instalacje składającą się z 50 instrumentów (instrumenty perkusyjne, flety itd.) do grania na żywo. W przeciwieństwie do „Image” projekt „Disarm” może być z komputeryzowany lub zagrany na żywo przez jedną osobę za pomocą oprogramowania, a sterowana przy użyciu laptopa czy samej klawiatury. W niektórych częściach pracy jesteśmy w stanie rozpoznać pistolety, karabiny maszynowe, strzelby, które już nie są zagrożeniem dla życia. Teraz tworzą wyszukane kompozycje o szerokiej gamie dźwięków.

Artysta stara się podkreślić, że przemoc prowadzi do śmierci i cierpienia. A produkcja broni niestety jest podstawą międzynarodowego przemysłu – „przemysłu śmierci”. Chce zaakcentować do czego doprowadza handel i rząd pozwalając na produkcję i sprzedaż broni przedsiębiorstwom publicznym. Artysta pragnie zmian i poprawy społeczeństwa. Zwraca uwagę na problem, który się nie zmienia, a jedynie rozprzestrzenia i sieje spustoszenie. Świat wolny od broni to prawo ludzkie i cel do którego powinniśmy dążyć. Inicjatywa jaką podjął artysta wspiera przemiany społeczne.

Od 27 marca do 4 maja 2013 praca była przedstawiana w galerii Lisson w Londynie, w ramach wystawy 26 marca odbył się performance wykonany na pracy artysty.

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości artysty i Ayyam Gallery oraz www.lissongallery.com

Poniżej film z performance przy użyciu DISARM wykonany przez Johna Coxona w Lisson Gallery.

Tekst na podstawie materiałów prasowych: Ludmiła Kaczmarek