Czytaj
Jak odpoczywać, czyli umiejętność regeneracji
Zawód twórcy ma bardzo wiele wspólnego z zawodem sportowca. Twórcy również ciężko pracują, aby zrealizować projekt. Często też, po zakończeniu projektu, czują się wyczerpani, przemęczeni, wyssani, wypaleni. Dlaczego nie myślą w tym procesie o regeneracji? I czy faktycznie jest ona konieczna? Temat regeneracji został poruszony przez Inkubator Goyki 3 w Sopocie, gdzie Marta Szadowiak z ekspertkami i praktyczkami pochyliła się nad zagadnieniem regeneracji zmysłów.
• 4 minuty czytania
Wywiad tygodnia
Agnieszka Durlik. Projektantka krajobrazu
Architektka krajobrazu, projektantka zieleni we wnętrzach i designerskich produktów dla roślin. Po kilkunastu latach kreowania zieleni zewnętrznej postanowiła rozwinąć ideę biophilic designu poprzez wprowadzanie naturalnej zieleni do wnętrz, tworząc Happy Plants Studio.
• 12 minut czytania
MAGAZYN NUMER 86
KOMPETENCJE
Kompetencje, czyli jak łączyć wiedzę, umiejętności i doświadczenie? Bez względu na to, jaki zawód wykonujemy, zawsze oczekuje się od nas odpowiednich kompetencji. Czyli, tak prawdę mówiąc, jakich?
Zobaczspis treści
Wywiad tygodnia
Justyna Turek. Projektantka usług
Justyna Turek jest współzałożycielką firmy doradztwa strategicznego Change Pilots w Polsce oraz Next Agents w Szwecji. Od niedawna pełni funkcję Learning Designer & Facilitator w Hyper Island w Sztokholmie. Prywatnie pasjonatka zrównoważonego rozwoju, projektowania skoncentrowanego na człowieku, nowoczesnych rytuałów, jogi, sportów i sauny.
• 8 minut czytania
Wywiad tygodnia
Robert Wieczorek. Tkacz, pedagog
Prowadzi zajęcia z edukacji artystycznej w pracowni Tkaniny Artystycznej w Ognisku Kultury Plastycznej im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Pełni również funkcje opiekuna amatorskiej grupy tkackiej „Babie Lato”. W 2022 roku otrzymał II nagrodę podczas 11 Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej.
• 5 minut czytania
Wywiad tygodnia
Kinga Offert. Ilustratorka, artystka
Ilustratorka i projektantka, autorka ilustracji reklamowych, prasowych, plakatów, murali, krótkich animacji, ilustracji na tkaninach. Jej ilustracje cechuje humor i autentyzm. Jej najnowsza wystawa pt. OFFline from time to time koncentruje się na problematyce higieny cyfrowej.
• 6 minut czytania
Wywiad tygodnia
Marta Wolniak. Stylistka mody
Z wykształcenia historyk mody i sztuki, aktualnie jest stylistką mody, a także współtworzy – z Beatą Wandachowicz – markę biżuterii Beem Studio. Jej znakiem rozpoznawczym jest łączenie różnych epok i stylów artystycznych.
• 12 minut czytania
Czytaj
Jak skutecznie sprzedać twórczość
„Praca twórcza jest moją pasją” – to stwierdzenie najczęściej słyszę z ust twórców, z którymi rozmawiam. Sama tak mówiłam przez wiele lat. Dlaczego? Skoro lubię swoją pracę, kocham tworzyć, mam ciekawe pomysły, które chcę realizować i z przyjemnością mogę się nimi zajmować przez cały dzień (i to 7 dni w tygodniu!), to musi znaczyć tylko...
• 4 minuty czytania
Czytaj
Artysta głodny jest o wiele bardziej płodny?
Cytując Kazika z piosenki Las maquinas de la Muerte: „Artysta głodny jest o wiele bardziej płodny", zastanawiamy się nie tylko nad kluczowymi kompetencjami, które potrzebne są twórcom, żeby dobrze wykonywać zawód projektanta, ale również nad istotą dobrostanu w pracy twórczej oraz poczuciu bezpieczeństwa, które mają bezpośredni wpływ na jakość pracy...
• 3 minuty czytania
Czytaj
Branża muzyczna wymaga wszechstronnych kompetencji
Czy jest prosta recepta na sukces? Co trzeba zrobić żeby wejść na szczyt...? Jakie kompetencje są nam potrzebne żeby rozwijać swoją karierę, markę, działalność? Czy jest sens przejmowania się negatywnymi opiniami? Czego może nauczyć nas branża muzyczna? Na te i inne pytania odpowiada Przemek Kubajewski – menedżer muzyczny, pomysłodawca Akademii...
• 3 minuty czytania
Czytaj
Kompetencje w przyszłości artystki_ty
Czy potrzebujesz nowych kompetencji, żeby odnieść sukces? Czy raczej potrzebujesz wiedzy w temacie odpowiednich kompetencji potrzebnych do realizacji konkretnych zadań składających się na sukces? Jak poznać te kompetencje? I co z umiejętnościami, które już posiadasz? Czy są nic niewarte? Gdzie w tej drodze jest miejsce na kreatywność...
• 4 minuty czytania
MAGAZYN ARTYKUŁ
Samozatrudnienie a BHP
Pracodawca ponosi ciężar organizacji miejsca pracy i tworzenia odpowiednich warunków do jej wykonywania – taki ma obowiązek. Pracownik z kolei powinien uczestniczyć w szkoleniach BHP, świadczyć pracę z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa, przechodzić badania okresowe, korzystać z urlopów, stosować się do zapisów regulaminu pracy… Straszne! My – artyści, twórcy, samozatrudnieni w sektorze kreatywnym – jesteśmy wolni od tych wszystkich ciężarów, narzuconych regulacji i wymogów!...
• 10 minut czytania
MAGAZYN ARTYKUŁ
BHP w sektorze kreatywnym
Nikt nie wymaga od działającego na własny rachunek artysty, twórcy, samozatrudnionego przedsiębiorcy kreatywnego znajomości zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, popularnie zwanych BHP. Nikt również nie wyciągnie konsekwencji z faktu niestosowania obowiązujących przepisów w tym zakresie. Konsekwencje jednak pojawią się – czy tego chcemy, czy nie – w postaci złego samopoczucia fizycznego i psychicznego, wypalenia zawodowego, a nawet depresji czy wypadków.
• 10 minut czytania