Na marginesie
Samorealizacja
Gdzie jest miejsce, którego klimat sprzyja artystycznej twórczości? Czy wyznacznikiem przedsiębiorczości w kulturze jest sukces materialny? Czy przedsiębiorczość artysty ma wpływ na jakość sztuki, którą tworzy? Na te pytania odpowiada Pani Ika Sienkiewicz-Nowacka.
Czym jest projekt „artists-in-residence”?
Celem programów „artists-in-residence” jest umożliwienie młodym oraz uznanym artystom pracy nad własnymi projektami w klimacie sprzyjającym twórczym inwencjom. Ośrodki residence oferują optymalne warunki do pracy i mieszkania na czas trwania stypendium. Tworzą przestrzeń, w której dochodzi do konfrontacji artystycznych i wymiany inspiracji między artystami reprezentującymi różne kultury a lokalnym środowiskiem.
Czy projekt można przyrównać do inkubatora przedsiębiorczości?
Raczej nie. Mamy inne cele i zadania.
Jakie możliwości artyście daje udział w projekcie?
Podczas pobytów stypendialnych w „artists-in-residence laboratory” artyści z całego świata mają okazję współpracować ze sobą, wymieniać doświadczenia, a także nawiązywać współpracę z polską sceną artystyczną. Twórcza atmosfera programu inicjowanego w „artists-in-residence laboratory” sprzyja samorealizacji i rozwojowi międzynarodowych kontaktów. Dzięki współpracy z podobnymi ośrodkami z całego świata również polscy artyści mają szansę na otrzymanie stypendium w zagranicznych centrach residence.
Kim są artyści, którzy biorą udział w projekcie? Czy są to artyści początkujący, czy też uznani twórcy?
Bardzo różnie, często naszymi gośćmi są młodzi twórcy, ale już nie debiutanci. Zdarza się jednak, że gościmy dobrze znanych i rozpoznawanych artystów. Właściwie wszyscy nasi goście są bardzo utalentowani i wybrani przez grono kuratorskie spośród wielu aplikacji z jednego kraju.
Czym jest Państwa zdaniem przedsiębiorczość w kulturze i sztuce?
Umiejętnością wypromowania się, sprzedania swojej pracy/twórczości (nie mam na myśli tylko aspektów materialnych). Pomysłami, jak zrealizować swoje projekty, i wytrwałością w dążeniu do tych celów.
Czy uważacie Państwo, że artyści działający współcześnie są przedsiębiorczy?
Bardzo różnie. Jedni są, inni nie. Tak, jak to w życiu bywa. A związane jest to z cechami ich osobowości, a nie jakością sztuki, którą tworzą.
Czy projekt „artists-in-residence” może mieć wpływ na pobudzanie przedsiębiorczości u artystów?
Jeśli słowo przedsiębiorczość rozumie Pani jako kreatywność i twórczość, to na pewno tak. Natomiast nasze działania nie służą pobudzaniu przedsiębiorczości, a raczej umożliwianiu realizacji pomysłów artystycznych.
ZAREJESTRUJ SIĘ
Zyskujesz bezpłatny dostęp do wszystkich treści PURPOSE – magazynu i portalu branżowego dla twórców sektora kreatywnego.
Wywiady z praktykami, artykuły poradnikowe, analizy, warsztaty. Dołącz do czytelników PURPOSE.
Zaloguj się
jeżeli już posiadasz konto.
Zobacz numery archiwalne
nr 36 Wrzesień 2007
temat numeru:
OŚRODKI KULTURY
< spis treści
Artykuł
Od Redakcji
Prezentacja
a-i-r
Kariera w kulturze
W różnorodności jest siła - wywiad z Grzegorzem Lewandowskim
Przemysły kultury
The 24 Hour Museum - wywiad z Jane Finnis
Felieton
Półśrodki sztuki - Kuba Wandachowicz
Na marginesie
Samorealizacja - wywiad z Iką Sienkiewicz-Nowacką