Młoda kultura
Kreatywne myślenie
Agnieszka Brzezińska, Karolina Majewska, Toprojekt, Foto: K. Wilczyński
Toprojekt to dwie designerki – Agnieszka Brzezińska i Karolina Majewska – które projektowaniem zaczęły zajmować się w 2004 roku, rozpoczynając studia na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Wybrały ten kierunek, ponieważ wzornictwo i projektowanie graficzne są ich pasją. Od lutego 2010 roku projektują produkty dla dzieci, gadżety, strony internetowe, plakaty i identyfikację wizualną. Prowadzą również warsztaty dla dzieci. Stworzyły już razem kilka serii dla najmłodszych o zróżnicowanej tematyce, przeznaczonych zarówno do zabawy, jak i dekoracji dziecięcego pokoju. Dziewczyny wierzą, że zmysł estetyczny można kształtować od najmłodszych lat. Według nich na rynku polskim brakuje przykładów kompleksowego projektowania dla dzieci. Toprojekt ma na celu wypełnienie tej luki.
Projektujecie tylko dla najmłodszych?Naszymi odbiorcami są przede wszystkim dzieci i ich rodzice, ale także firmy, dla których projektujemy np. identyfikację wizualną.
Gdzie poszukujecie inspiracji?
Pomysły czerpiemy z codziennego życia, w którym wciąż wiele można zmienić na lepsze. Inspirują nas dzieci, ich chęć do zabawy i poznawania świata. Interesujemy się psychologią dziecięcą. W naszych projektach ważny jest również aspekt edukacyjny. Bierzemy przykład z doświadczonych firm, które szczególną wagę przykładają do jakości i ekologii.
Czerpiecie zatem z dzieciństwa. A czy region, w którym je spędziłyście, również odgrywa ważną rolę w Waszej twórczości?
Jedną z inspiracji są polskie wycinanki ludowe. Pod ich wpływem stworzyłyśmy nowoczesne wzory, które wykorzystujemy w naszych projektach, np. w obrazkach i kartkach, które wycinamy ręcznie.
Podkładki Fiszkoteka, Podkładka pod kubek
Kartki Ona i On
Największą wagę przywiązujemy do wysokiej jakości naszych projektów. Staramy się, żeby nasze projekty były innowacyjne. Ważnym aspektem jest dla nas także ekologia.
Czyli projektujecie w sposób przyjazny dla środowiska.
Tak, ponieważ korzystamy z materiałów odnawialnych i z recyklingu. Używamy wyłącznie naturalnych impregnatów i nietoksycznych (wodnych) farb akrylowych. Przy produkcji minimalizujemy ilość odpadów.
Huśtawka Kokon, współautorką projektu jest Daria Piotrowska
Układanka
To prawda. Najwięcej satysfakcji sprawia nam ulepszanie i projektowanie produktów dla dzieci. Dużą radość sprawia nam zadowolenie naszych klientów, zarówno dzieci, jak i rodziców. Miłe jest, kiedy klienci wracają i okazuje się, że nasze projekty pobudzają dzieci do kreatywnej zabawy.
Czy projekt unijny, w którym brałyście udział, Wam pomógł? Jak wpłynął na Waszą działalność?
Projekt PO KL dał nam możliwość pracy w zawodzie, który jest naszą pasją. Dzięki niemu uzyskałyśmy fundusze na zakup profesjonalnego sprzętu i oprogramowania niezbędnego w pracy projektantów. Programy te są bardzo drogie. Początkujący projektant nie jest w stanie kupić ich z własnych środków. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi możemy świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Takie projekty są jak najbardziej potrzebne, ponieważ pomagają pogłębiać kompetencje osobom chcącym rozwijać się zawodowo.
Jakie macie plany na przyszłość?
Przede wszystkim dynamiczny rozwój firmy, której specjalizacją będzie przede wszystkim kompleksowe projektowanie produktów dla dzieci – takiej, jakiej jeszcze nie ma w Polsce. Chcemy, aby nasze projekty wyróżniały się innowacyjnością, świetnym wzornictwem i oprawą graficzną oraz wysoką jakością. Chcemy, żeby zaprojektowane przez nas zabawki pobudzały dzieci do kreatywnego myślenia, twórczego użycia ich wyobraźni. Zwracamy szczególną uwagę na to, aby projekty były nie tylko estetyczne, ale także edukacyjne. Dążymy do tego, żeby nasza marka cały czas się rozwijała i stała się rozpoznawalna w kraju i na świecie.
Z projektantkami Agnieszką Brzezińską i Karoliną Majewską, założycielkami Toprojekt, rozmawiały Maja Ruszkowska-Mazerant i Agnieszka Gernand
Torby z pasów, Kartka bocian
ZAREJESTRUJ SIĘ
Zyskujesz bezpłatny dostęp do wszystkich treści PURPOSE – magazynu i portalu branżowego dla twórców sektora kreatywnego.
Wywiady z praktykami, artykuły poradnikowe, analizy, warsztaty. Dołącz do czytelników PURPOSE.
Zaloguj się
jeżeli już posiadasz konto.
Zobacz numery archiwalne
nr 66 Maj 2011
temat numeru:
HOMO GADŻETUS
< spis treści
Artykuł
Od redakcji
Prezentacja
Hand Made by POKL
Analiza
Homo gadżetus - Artur Zaguła
Przemysły kultury
Gadżet po polsku - Wywiad z Elżbietą Roeske – Dyrektor Grupy Produktów arena DESIGN oraz Barbarą Vogt – Dyrektor Targów Gift Expo - Piotr Komorowski
Młoda kultura
Kreatywne myślenie - rozmowa z projektantkami Agnieszką Brzezińską i Karoliną Majewską, założycielkami Toprojekt - Maja Ruszkowska-Mazerant, Agnieszka Gernand
Warsztaty
Dobry gadżet - Maciej Mazerant