
Czytaj
Rola fryzjera w branżach kreatywnych
Czy fryzjerstwo to wciąż tylko rzemiosło, czy już pełnoprawna dziedzina kreatywna? W świecie, gdzie wizerunek mówi więcej niż tysiąc słów, rola fryzjera wykracza daleko poza nożyczki i suszarkę. Dziś to także doradca, artysta, partner w tworzeniu historii – w filmie, modzie, reklamie. Z Agatą Olej, koordynatorką wydarzenia Hair&Barber Week, oraz Adrianną Pydzińską z Flos Hair Studio rozmawiamy o tym, jak fryzjerstwo łączy światy, dlaczego nie zagraża mu sztuczna inteligencja...
• 13 minut czytania

Wywiad tygodnia
Olga Korban. Grafik, art director
Projektantka graficzna. Mieszka i pracuje w Krakowie. Zajęła pierwsze miejsce w konkursie Design by Śliwka Nałęczowska 2025 na projekt grafiki na świąteczne opakowanie Śliwki Nałęczowskiej. Aktualnie pracuje głównie jako art director w agencji marketingowej.
• 5 minut czytania

MAGAZYN NUMER 87
WSPÓLNOTA
Każdy z nas jest inny – czy więc jesteśmy w stanie mówić jednym głosem? Gdzie kończy się „ja”, a zaczyna „my”? Jak zatem tworzyć wartościowe, zjednoczone i trwałe wspólnoty?
Zobaczspis treści

Wywiad tygodnia
Natalia Siarniewicz. Evenciara i reżyserka
Z wykształceniem w realizacji telewizyjno-filmowym do każdego projektu podchodzi z pełnym wachlarzem swoich kompetecji i pasji. A pasji ma również cały repertuar – od podróży po design. Być może w ramach kariery dwutorowej zostanie znachorką. Jej celem jest żyć pełnią, realizować swoje pasje i projekty, które mają znaczenie.
• 13 minut czytania

Wywiad tygodnia
Lena Marczyńska. Projektantka
Wielozadaniowa projektantka. Studiowała na Politechnice, ale przeniosła się na ASP. Podróżuje po świecie zbierając doświadczenie zawodowe. Dzięki temu powiedziała stanowcze „nie” na „polski zapierdol”. Aktualnie pracuje zgodnie ze swoimi wartościami, prowadząc własną działalność projektową. Uczestniczka naszych warsztatów PRObeing.
• 11 minut czytania

Wywiad tygodnia
Mariusz Szóstak. Przewodniczący Akademii Młodych Uczonych i Artystów
Z wykształcenia inżynier budownictwa, z zawodu pracownik badawczo-dydaktyczny na stanowisku profesora uczelni. Przewodniczący Akademii Młodych Uczonych i Artystów. Łączenie pasji naukowych z artystycznymi pozwala mu się rozwijać i otwierać na nowe perspektywy.
• 22 minut czytania

Wywiad tygodnia
Beata Klebańska. Fotografka
Z wykształcenia humanistka, pracująca w służbie zdrowia, realizuje karierę dwutorową zajmując się fotografią. Głównymi tematami jej prac jest architektura i reportaż. A najważniejszym narzędziem pracy są emocje. Marzy o wystawie swoich prac w Nowym Jorku.
• 4 minuty czytania

Czytaj
Dobra komunikacja – jak budować porozumienie i znaleźć to, co wspólne
Jak budować dobrą komunikację i znajdować wspólne wartości? Odpowiedzi znajdziecie w materiale przygotowanym przez Agatę… Uznaliśmy, że ten tekst doskonale wprowadza w proces wspólnego działania niezależnie od tego czy tworzycie zespół w firmie, grupę zawodową, lokalną społeczność, rodzinę…
• 3 minuty czytania

Czytaj
Turkusowe organizacje w kulturze i sektorze kreatywnym
Poszukiwanie własnej drogi życiowej i zawodowej to dla ludzi sektora kreatywnego wyzwanie. W natłoku pomysłów, możliwości wynikających z posiadanych umiejętności i talentów, twórcy gubią się, nie mogąc osiągnąć harmonii i pełni potencjału. O zaletach „turkusowego” zarządzania, które może wspomagać funkcjonowanie twórcy, artysty...
• 10 minut czytania

Czytaj
Udział w konkursie = prawdziwa szkoła życia
Praca ilustratora, grafika, projektanta wiąże się z wieloma wyzwaniami. Najczęstsze pytania, które zadaje sobie twórca dotyczą tego co robić, aby zarobić. Dla młodego twórcy te pytania są o tyle trudne, że dopiero jest na początku swojej działalności, więc wielu kwestii nie wie, nie rozumie rynku, nie sprawdził w praktyce zawodowych wyzwań. Co w takim...
• 14 minut czytania

Czytaj
Konkursy dla twórców – dlaczego warto brać w nich udział?
Konkurs Design by Śliwka Nałęczowska 2025 już po raz szósty zaprasza aktywnych młodych artystów i twórców do zaprojektowania grafiki na opakowanie Śliwki Nałęczowskiej. Produkty ze zwycięskimi projektami trafią do ogólnopolskiej sprzedaży jeszcze pod koniec 2025 roku jako część sezonowej linii Art Collection. Jako patron medialny zadaliśmy członkom jury kilka...
• 18 minut czytania

MAGAZYN ARTYKUŁ
Czy „Artysta głodny jest o wiele bardziej płodny"?
Cytując Kazika z piosenki Las maquinas de la Muerte: „Artysta głodny jest o wiele bardziej płodny", zastanawiamy się nie tylko nad kluczowymi kompetencjami, które potrzebne są twórcom żeby dobrze wykonywać zawód projektanta, ale również nad istotą dobrostanu w pracy twórczej oraz poczuciu bezpieczeństwa, które mają bezpośredni wpływ na jakość pracy twórczej. W naszym Work Place 59 w Łodzi rozmawiamy z Ewą Gołębiowską byłą Dyrektor Zamku Cieszyn, wiceprezeską Stowarzyszenia...
• 38 minut czytania

MAGAZYN ARTYKUŁ
Kompetencje społeczne
W aktualnym numerze magazynu PURPOSE mówiliśmy o różnych kompetencjach, które są nam potrzebne do swobodnego poruszania się w zawodach twórczych czy kreatywnym działaniu. Czy jednak kompetencje społeczne są nam potrzebne żeby w ogóle móc cokolwiek robić? Czym są kompetencje społeczne i dlaczego warto się nas nimi pochylić opowie Marta Białek-Graczyk, ekspertka od innowacji społecznych, współtwórczyni Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę", a także akuszerka pomysłów.
• 24 minut czytania