Analiza
O rewitalizacji po angielsku
Warto być czasami mądrym mądrością innych. Choć to w Polsce rzadkie, może powinniśmy czasami zastosować tę myśl do naszych działań. Znając doświadczenia innych, łatwiej rozwiązać własne problemy, a my właśnie stoimy wobec ogromnego problemu z zagospodarowaniem części polskich ośrodków miejskich po gruntownych zmianach gospodarczych, które miały miejsce w ostatnich piętnastu latach. Wiele krajów europejskich przechodziło bądź nadal przechodzi przez ten proces. Gruntowne zmiany jakie zaszły w gospodarce światowej w ostatnich dziesięcioleciach XX wieku doprowadziły do degradacji wielu terenów zajmowanych przez przemysł. Konieczne stało się podjęcie kroków, które doprowadziłyby do przywrócenia im życia i stworzyło z nich przestrzeń społeczną o pozytywnym charakterze.
Takie doświadczenia miały władze Londynu w związku z upadkiem znaczenia gospodarczego portu rzecznego i doków. Chciałbym w tym artykule przedstawić próbę rozwiązania tego problemu jaką podjęto w Wielkiej Brytanii. Może stanie się ona przykładem dla nas, jak można radzić sobie z takimi wyzwaniami. Oczywiście nie chcę powiedzieć, że nasze warunki są takie same jak angielskie, wszakże każdy pozytywny przykład może być dobry do naśladowania, bądź wyciągnięcia wniosków czego nie robić.
CZWG, The Cascade, budynek mieszkalny na Isle of Dogs,
CZWG, The Cascade, budynek mieszkalny na Isle of Dogs
CZWG, The Cascade, budynek mieszkalny na Isle of Dogs,
CZWG, China Harf, "plomba mieszkalna wśród budynków magazynowych w dokach
Mimo zasadniczo gospodarczych i społecznych powodów rewitalizacji, proces ten stał się doskonałą okazją do zajęcia się także architektonicznym dziedzictwem wschodniej części Londynu. Wiele starych zniszczonych budowli przywrócono do użytku zmieniając ich przeznaczenie i odnawiając je. Nie wszędzie zostało to zrealizowane, wiele budynków zniszczono już wcześniej. Niektóre części doków zostały wybudowane całkowicie od nowa, w innych starannie odrestaurowano stare budowle i wstawiono nowe, które brały pod uwagę kontekst historyczny. Szczególnie udane są te ostatnie fragmenty, nowo zbudowane części, choć realizowane przez znane biura architektoniczne są często pozbawione ludzkiej skali i intymności , których nie brakuje budynkom starszym. Oczywiście nowoczesna zabudowa Canary Harf na Isle of Dogs może fascynować, ale to okolice Butler's Wharf są dużo przyjemniejsze do przebywania. Będąc świadkiem procesu rewitalizacji londyńskich doków marzyłbym o tym, by w przyszłości Łódź mogła pójść śladem Londynu. Nie mamy może tyle zasobów finansowych, ale niezwykły urok starych fabryk i budynków śródmieścia mogą sprawić, że Łódź stanie się jednym z piękniejszych miast nie tylko Polski ale i Europy. Potwierdza to wielu zagranicznych gości, którzy twierdzą, że nigdzie w Europie nie zachowała się tak dobrze tkanka miasta przemysłowego. Nie pozwólmy jej więc zginąć.
zdjęcia porównawcze: http://www.lddc-history.org.uk
Wickham Associates, Horselydown Square, budynek usługowo mieszkalny
tworzący przyjazną przestrzeń publiczną,
New Concordia Wharf, udana adaptacja starych budynków doków
do współczesnych celów
Conrad Roche Architects, Butler's Wharf, przebudowa magazynu na budynek mieszkalny, koniec lat 90,
Saint Andrew's Wharf, przebudowa z lat 80.
New Concordia Wharf, udana adaptacja starych budynków doków
do współczesnych celów
Wickham Associates, Horselydown Square, budynek usługowo mieszkalny tworzący przyjazną przestrzeń publiczną
Surrey Docks - early 1980s, Surrey Quays Shopping Centre 1996
Acorn Walk, Surrey Docks, przed rewitalizacją Po rewitalizacji
Limehouse Basin, 1983, Limehouse Basin, 1998
Shadwell Basin 1985, Shadwell Basin 1998
Western Dock, Wapping 1981, Western Dock, Wapping 1998
ZAREJESTRUJ SIĘ
Zyskujesz bezpłatny dostęp do wszystkich treści PURPOSE – magazynu i portalu branżowego dla twórców sektora kreatywnego.
Wywiady z praktykami, artykuły poradnikowe, analizy, warsztaty. Dołącz do czytelników PURPOSE.
Zaloguj się
jeżeli już posiadasz konto.
Zobacz numery archiwalne
nr 6 Marzec 2005
temat numeru:
ARCHITEKTURA
< spis treści
Prezentacja
Medusa Group
Analiza
O rewitalizacji po angielsku - Artur Zaguła
Kariera w kulturze
Ważka decyzja - poważne wyzwanie - Janusz Głowacki, Łódź Biennale
Przemysły kultury
Nowa przestrzeń w starych murach - Maja Ruszkowska
Młoda kultura
Opanować problem - rozmowa z Przemysławem Łukasikiem
Felieton
Recykling - Kuba Wandachowicz
Na marginesie
Stowarzyszenie LOFT - Maciej Mazerant