Na marginesie
Stowarzyszenie LOFT
Codziennie rano wybieram się do biura, wsiadam do autobusu linii 96 i spędzam w nim ok. 15 minut. W tym czasie, aby nie dostać wylewu bądź udaru mózgu (możliwość potwierdzona naukowo - rano w drodze do pracy z racji stresu jesteśmy najbardziej narażeni na tego typu wypadki) staram się zajmować konstruktywnym myśleniem, a nie bezmyślnym gapieniem w szybę. Ile to już pomysłów powstało w autobusie Linii 96 czasami myślę, że powinienem płacić tantiemy Łódzkiemu Przewoźnikowi.
Ale do rzeczy. W drodze do pracy mijam charakterystyczne dla Łodzi stare zabudowania, pofabryczne. Niszczejące bądź opustoszałe fabryki, w których dogorywają zakłady z poprzedniej epoki (Łódź przemysłowa). Niestety w Polsce jak zresztą i na całym świecie czas zakładów istniejących w takiej formie bezpowrotnie mija a obiekty, które pustoszeją i tracą swoją funkcję niszczeją niezagospodarowane. Na świecie znaleziono na to sposób, udostępniono te obiekty artystom którzy tworzą tam swoje pracownie, firmom jak również lokatorom którzy tworzą w nich swoje apartamenty.
Postanowiłem działać. W tym samym czasie, pewien równie duży a może i nawet większy wizjoner z Uniwersytetu Medycznego zaproponował mi podjęcie inicjatywy, którą ja nazwałem LOFT. Dzięki Purpose mogę was o tym poinformować i zaprosić do włączenia się w realizacje tego przedsięwzięcia. LOFT to stowarzyszenie, które ma na celu zagospodarowanie obiektów poprzemysłowej Łodzi na cele mieszkalne i kulturalne. LOFT to młoda inicjatywa, do udziału, w której zapraszam wszystkich pasjonatów dużych przestrzeni i starych murów. Wspólnie na pewno uda nam się stworzyć wartość, która pozwoli uratować nasze bądź, co bądź dziedzictwo kulturowe i tchnąć w nie nowe życie.
Zachęcam wszystkich do włączenia się w realizacje tego przedsięwzięcia. Rozpoczynamy od utworzenia Klubu miłośników starych murów. Aby do niego wstąpić wystarczy zaprenumerować newsletter Purpose (dodając swoje dane) i przesłać do nas propozycję budynku (zdjęcie i adres) który można by zaadaptować na cele mieszkalne bądź kulturalne. Propozycje będą prezentowane na łamach magazynu Purpose i w newsletterze Purpose. W ramach stowarzyszenia będziemy wspólnie starali się pozyskać wybrany budynek do adaptacji, pozyskać środki i oddać go w użytkowanie naszym członkom. Już wkrótce do prenumeratorów Purpose wyślę kolejne informacje dotyczące Stowarzyszenia LOFT.
Codziennie rano wybieram się do biura, wsiadam do autobusu linii 96 i spędzam w nim ok. 15 minut. W tym czasie, aby nie dostać wylewu bądź udaru mózgu (możliwość potwierdzona naukowo - rano w drodze do pracy z racji stresu jesteśmy najbardziej narażeni na tego typu wypadki) staram się zajmować konstruktywnym myśleniem a nie bezmyślnym gapieniem w szybę...
Ile to już pomysłów powstało w autobusie Linii 96, czasami zastanawiam się ilu takich jak ja codziennie jeździ tą trasą...
Wstąp do "Klubu miłośników starych murów" członkostwo w klubie jest pierwszym krokiem do wstąpienia do Stowarzyszenia LOFT. Zaprenumeruj bezpłatny newsletter Purpose i prześlij do nas zdjęcie obiektu wraz z jego adresem.
ZAREJESTRUJ SIĘ
Zyskujesz bezpłatny dostęp do wszystkich treści PURPOSE – magazynu i portalu branżowego dla twórców sektora kreatywnego.
Wywiady z praktykami, artykuły poradnikowe, analizy, warsztaty. Dołącz do czytelników PURPOSE.
Zaloguj się
jeżeli już posiadasz konto.
Zobacz numery archiwalne
nr 6 Marzec 2005
temat numeru:
ARCHITEKTURA
< spis treści
Prezentacja
Medusa Group
Kariera w kulturze
Ważka decyzja - poważne wyzwanie - Janusz Głowacki, Łódź Biennale
Przemysły kultury
Nowa przestrzeń w starych murach - Maja Ruszkowska
Młoda kultura
Opanować problem - rozmowa z Przemysławem Łukasikiem
Felieton
Recykling - Kuba Wandachowicz
Na marginesie
Stowarzyszenie LOFT - Maciej Mazerant