Artykuł
Od redakcji
Nowy numer magazynu „Purpose” poświęciliśmy studiowaniu w ramach uczelnianych programów wymiany. Zastanawialiśmy się, czy wyjazd za granicę ma wpływ na dalszą karierę młodego artysty. Czy studenci po zakończeniu udziału w projekcie wracają do Polski z konieczności, czy z potrzeby? W czym taki wyjazd pomaga, a co utrudnia? Szukając odpowiedzi na te i wiele innych pytań, przygotowaliśmy cały numer porad, wrażeń, relacji i opinii.
W dziale „Wywiad” znajdziecie rozmowę z Johanem van der Lindenem – saksofonistą z Holandii, wykładowcą w dwóch konserwatoriach, prowadzącym międzynarodową klasę saksofonu i przyjmującym pod swoje skrzydła studentów z całego świata. Opowiada on o swojej pracy i o tym, jak wygląda proces budowania międzynarodowej kariery artysty muzyka w Holandii i na świecie.Z kolei Artur Zaguła w comiesięcznej „Analizie” udowadnia, że potrzeba „wymiany poglądów i poznania innego punktu widzenia” miała swoje początki wcześniej niż w czasach współczesnych. Przytoczone przez niego przykłady z historii sztuki i rzemiosła pokazują, jak ta idea rozwijała się na przestrzeni wieków, zarówno w okresach sprzyjających podróżom, jak i niepozwalających na nie. Istotę wymiany wiedzy i doświadczeń w świecie kultury omawia natomiast przedstawiciel międzynarodowej sieci uczelni artystycznych ELIA – Floris Solleveld. W dziale „Przemysły kultury” przeczytacie o tym, jak z punktu widzenia osoby reprezentującej instytucję działającą od 1990 roku wygląda przyszłość edukacji artystycznej.
W bieżącym numerze przedstawiamy też sylwetki dwójki młodych twórców, którzy po doświadczeniach związanych ze studencką wymianą zagraniczną doszli do wniosków mających niemały wpływ na ścieżki ich kariery. W dziale „Kariera w kulturze” Ola i Piotr Niepsujowie odpowiadają na pytania, czy warto wyjechać, dlaczego i co dzieje się po powrocie. Wrażeniami po odbyciu stypendium zagranicznego dzielą się z Wami także studenci polskich uczelni artystycznych – w dziale „Młoda kultura” poznacie wiele cennych rad i refleksji z pierwszej ręki.
W dziale „Warsztaty” dla kandydatów do stypendium zagranicznego z uczelni artystycznych przygotowaliśmy zestawienie zasad i formalności związanych z najpopularniejszym programem stypendialnym „Erasmus” oraz listę dodatkowych możliwości, jakie szkoły oferują swoim studentom.
W sposób przewrotny refleksjami dotyczącymi wyjazdów zagranicznych i podejścia pracodawcy do absolwenta, który brał w nich udział, dzieli się z Wami w „Felietonie” wydawca magazynu „Purpose” – Maciej Mazerant.
Na zakończenie lektury zachęcamy do zapoznania się z opiniami studentów z zagranicy, którzy na wymianę przyjechali do naszego kraju.
Każdego miesiąca redakcja „Purpose” stara się podążać za bieżącymi wydarzeniami ze świata kultury i kreatywności. Wkrótce rozpocznie się okres rekrutacji na studia, a także czas wakacji i podróży. Mamy nadzieję, że tematyka poruszana w tym numerze pozwoli Wam przygotować się do podejmowania ważnych decyzji, które mogą znacząco wpłynąć na Waszą przyszłość, zarówno w wymiarze zawodowym, jak i osobistym.
Zdjęcie na okładce: Jimi Tenor - Piotr Niepsuj
Zobacz numery archiwalne
nr 64 Marzec 2011
temat numeru:
Granice edukacji
< spis treści
Artykuł
Od redakcji
Prezentacja
Młodzi, zdolni
Kariera w kulturze
Jechać. Jechać szybko. Jechać jak najszybciej się da! - rozmowy z Olą i Piotrem Niepsuj - Agnieszka Furmańczyk
Przemysły kultury
„Skills issue” - problem umiejętności - rozmowa z Florisem Solleveldem, archiwistą ELIA - European League of Institutes of the Arts - Agnieszka Furmańczyk