Przemysły kultury
Czasopismo kulturalne - zysk czy strata?
Przemysł wydawniczy jest jednym z przemysłów kultury rozwijających się w Polsce, a funkcjonujących w Unii Europejskiej. Według opracowania Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową przemysły kultury we współczesnych społeczeństwach są najszybciej rozwijającym się segmentem rynku dóbr i usług społecznych.
Charakterystyczny dla obszaru przemysłów kultury jest udział w tym sektorze rynku małych i średnich przedsiębiorstw, które rozwinęły się głównie pod względem nowych technologii, a ich cechą charakterystyczną są innowacyjność oraz kreatywność.
Przemysł wydawniczy w UE to:
— 0.5% PKB,
— roczna produkcja o wartości 121 mld euro,
— 43 mld euro wartości dodanej w UE-15,
— 750 000 miejsc pracy w 64 000 firm wydawniczych i 50 000 innych, z których większość to małe i średnie przedsiębiorstwa.
Na polskim rynku kultury najbardziej widoczny jest przemysł audiowizualny i filmowy, wydawniczy i prasowy oraz przemysł fonograficzny. Będący w obrębie naszego zainteresowania przemysł wydawniczy, zgodnie z definicją przedstawioną przez Komisję Europejską, Generalną Dyrekcję ds. Społeczeństwa Informacyjnego, składa się z czterech sektorów:
— gazet (37% udziału),
— magazynów i czasopism (32%),
— książek (25%),
— informatorów, książek telefonicznych i baz danych (6%).
Przemysł wydawniczy opisany w regulacjach Komisji Europejskiej nie uwzględnia mediów internetowych, które w budowaniu społeczeństwa informacyjnego odgrywają coraz większą rolę.
Liczba mediów drukowanych oraz ich znaczenie stale maleją. Dzieje się tak głównie przez zmieniające się zwyczaje odbiorców, którzy w poszukiwaniu szybkiej informacji korzystają przede wszystkim z portali, serwisów czy wyszukiwarek internetowych, a nie z prasy tradycyjnej. Konsekwencją tego jest zmiana sympatii reklamodawców, którzy swoje budżety przenoszą do sieci. Poważnym problemem dla wydawców gazet jest przejmowanie reklam przez Internet, bo tradycyjnie reklamy odpowiadają za ponad połowę dochodów gazet oraz dwie trzecie dochodów informatorów biznesowych i książek telefonicznych.
Ponieważ coraz więcej osób w UE zdobywa informacje w Internecie, firmy z sektora przemysłu wydawniczego, aby utrzymać odpowiedni poziom obrotów, muszą zainwestować i utworzyć internetowe odpowiedniki głównych tytułów. Powinny również rozpocząć współpracę z podmiotami wyspecjalizowanymi w poruszaniu się w sieci. Przemysł medialny stoi zatem przed wyzwaniem stworzenia nowego modelu rozwoju w cyfrowym świecie.
ZAREJESTRUJ SIĘ
Zyskujesz bezpłatny dostęp do wszystkich treści PURPOSE – magazynu i portalu branżowego dla twórców sektora kreatywnego.
Wywiady z praktykami, artykuły poradnikowe, analizy, warsztaty. Dołącz do czytelników PURPOSE.
Zaloguj się
jeżeli już posiadasz konto.
Zobacz numery archiwalne
nr 30 Marzec 2007
temat numeru:
CZASOPISMA KULTURALNE
< spis treści
Artykuł
Od Redakcji
Prezentacja
Wybierz okładkę miesiąca!
Kariera w kulturze
Witryna.Czasopism.pl - ozmowa z Agnieszką Kozłowską i Konradem C. Kęderem
Przemysły kultury
Czasopismo kulturalne - zysk czy strata? - Maciej Mazerant
Młoda kultura
"sztuka na spad" - rozmowa z Pawłem Łubowskim
Felieton
Poza tekstem - Kuba Wandachowicz