Prezentacja
Out of the Woods
Ocena Cyklu Życia uwzględnia wiele aspektów wpływu produktów na środowisko, takich jak proces produkcji czy też czas użytkowania. Pokazuje ona, jakie konsekwencje niesie za sobą każda decyzja podejmowana przez projektanta, tak by mógł on ocenić, jak produkt może oddziaływać na środowisko obecnie i w przyszłości. Każdy ze studentów biorących udział w przedsięwzięciu Out of the Woods w odmienny sposób badał estetyczne, konstrukcyjne i ekologiczne właściwości drewna. Podczas wykonywania prototypów krzeseł i siedzisk w warsztatach firmy Benchmark, studenci dokładnie rejestrowali ilość surowca i energii potrzebnej do ich wyprodukowania. Dane te następnie wprowadzono do systemu komputerowego, w którym znajdowały się również informacje zebrane przez PE International i AHEC dotyczące wpływu na środowisko wszystkich materiałów.
Studenci rozumieli ideę projektowania zrównoważonego na wiele różnych sposobów. Jedni postawili na powrót do natury, używając nieobrobionego surowca w celu zminimalizowania ilości energii potrzebnej do wytworzenia produktu. Niektórzy kładli nacisk na zastosowanie materiałów z recyklingu lub innych odpadów, takich jak ścinki drewna. Jeszcze inni skupili się na zaprojektowaniu krzeseł na tyle klasycznych i ponadczasowych, aby mogły służyć użytkownikom przez długi czas. Inni z kolei tworzyli projekty, które można w łatwy sposób zutylizować, nie wytwarzając przy tym dużej ilości odpadów.
Profile środowiskowe każdego z projektów pokazują, że żadna z tych strategii nie okazała się idealnym rozwiązaniem. Przykładowo recykling może okazać się najlepszą opcją, jeżeli mamy w pobliżu wiarygodne i dobre źródło surowców wtórnych, ale nie w sytuacji, gdy potrzeba dużych nakładów energii, aby przetransportować te surowce do producenta. W przypadku przedmiotów lekkich, takich jak odzież lub tańsze meble, projektant może postawić na ich utylizację. Jednak to rozwiązanie nie sprawdzi się, gdy mamy do czynienia z meblami, które muszą być na tyle solidne, aby mogły przetrwać lata.
Innowacyjny projekt Out of the Woods dostarcza informacji na temat proekologicznego charakteru produktów wykonanych z amerykańskiego drewna liściastego, co wpisuje się w koncepcję zrównoważonego designu. AHEC zamierza wykorzystać doświadczenia i wnioski płynące z projektu Out of the Woods, aby udoskonalić narzędzia pomagające projektantom oceniać wpływ ich projektów na środowisko.
Naszym zdaniem ten pionierski i praktyczny projekt był konieczny, abyśmy mogli przedstawić wiarygodne kryteria, w oparciu o które można dokonywać rzetelnej oceny produktów pod kątem ich wpływu na środowisko. Takie analizy powinny być przeprowadzone przez cały przemysł drzewny oraz inne branże, aby ustawodawcy mogli opracować skuteczne regulacje prawne dotyczące ochrony środowiska – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę.
Polecamy wywiad z Panem Davidem Venables w dziale WYWIAD
ZAREJESTRUJ SIĘ
Zyskujesz bezpłatny dostęp do wszystkich treści PURPOSE – magazynu i portalu branżowego dla twórców sektora kreatywnego.
Wywiady z praktykami, artykuły poradnikowe, analizy, warsztaty. Dołącz do czytelników PURPOSE.
Zaloguj się
jeżeli już posiadasz konto.
Zobacz numery archiwalne
nr 75 Luty 2013
temat numeru:
WSPÓŁPRACA
< spis treści
Artykuł
Od redakcji
Prezentacja
Out of the Woods - 12 siedzisk wykonanych przez studentów Royal College of Art w Londynie
Kariera w kulturze
Wierzyć w siebie, w swoje marzenia... - wywiad z Fernando Gutierrezem, znanym i cenionym projektantem z Londynu
Przemysły kreatywne
Promocja słono kosztuje? - rozmowa z Kajetanem d’Obyrnem Prezesem Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA oraz Marią Lloyd, reżyserką filmu "Sól"