Przemysły kultury
30 000 PLN za czajnik
"Wzornictwo przemysłowe i projektowanie użytkowe stają się niezbędnymi elementami dla opracowania innowacyjnych produktów i usług.
06 Culture industries - 30,000 PLN for a kettle
Właściwe zastosowanie wzornictwa daje przedsiębiorstwom możliwość wyróżnienia ich produktów na rynku oraz optymalne dostosowanie do wymogów klienta" – czytamy na stronie internetowej http://www.wzornictwo.net/wzornictwo.php stworzonej przez Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w ramach projektu „Śląska Sieć na Rzecz Wzornictwa”.
W ramach dwuletniego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa, w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego zainwestowanych zostanie 1 120 050 zł w promowanie wzornictwa przemysłowego oraz integrację środowisk producentów i projektantów. Efektem tej integracji ma być wzajemna, efektywna współpraca obu środowisk skutkująca kreowaniem nowych marek, rozwiązań innowacyjnych, nowych produktów oraz umocnienie pozycji rynkowej śląskich przedsiębiorców.
Strona projektu http://www.wzornictwo.net
„Śląska Sieć na Rzecz Wzornictwa” to projekt przygotowany z myślą o projektantach, skupiający się na ich potrzebach oraz uwrażliwiający ich na potrzeby rynku. Tego typu profilowane przedsięwzięcia mają dużą szansę na powodzenie z racji indywidualnego podejścia do danej grupy zawodowej. Sektory przemysłów kultury czy kultura w ogóle, to obszar bardzo specyficzny i zróżnicowany. W żaden sposób nie można, więc traktować go ogólnikowo, generalizując problemy i potrzeby twórców. Indywidualne podejście, takie jakie prezentuje również Magazyn Przedsiębiorczości w Kulturze Purpose, pozwala realnie pomagać przedstawicielom obszarów objętych wsparciem (np. nr 12 temat: Ilustracja) poprzez dobranie odpowiedniej kadry, prezentowanie adekwatnych do oczekiwań przykładów dobrych praktyk, etc.
W ramach projektu „Śląska sieć na Rzecz Wzornictwa” zorganizowanych zostanie w sumie kilkanaście wystaw promujących ciekawe wzornictwo i nowe trendy. Systematycznie organizowane są specjalistyczne konferencje, warsztaty związane z produkcją i wzornictwem przemysłowym. Młodzi twórcy i przedsiębiorcy zainteresowani wzornictwem mogą w ciągu trwania całego projektu uczestniczyć w spotkaniach informacyjno-doradczych, podczas których mogą rozwiązywać konkretne problemy, związane z projektowaniem, a później produkcją. W ramach projektu pomyślano również o młodzieży, oraz społeczności lokalnej, która może uczestniczyć w tzw. Drzwiach Otwartych zapoznając się nowościami w dziedzinie wzornictwa przemysłowego.Niezwykle ważnym elementem projektu realizowanego w Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie z punktu widzenia potrzeb projektantów, jest utworzenie platformy internetowej. Projektanci mogą dzięki niej dowiedzieć się, jak wycenić własny projekt, jak przygotować plan marketingowy własnego przedsięwzięcia biznesowego, a co najważniejsze skonsultować swój pomysł z ekspertem. Platforma zawiera ponadto porady prawnika, wykaz źródeł finansowania oraz bazę firm i projektantów zainteresowanych podjęciem współpracy.
Projekt „Śląska Sieć na Rzecz Wzornictwa”, jak również cała inicjatywa utworzenia ośrodka wspierającego przedsiębiorczość w sztuce, jakim jest Zamek to działania wysoce innowacyjne w naszym kraju. Obok magazynu Purpose to jedyna, jak do tej pory, tak spektakularna i praktyczna próba zmierzenia się z zagadnieniem przemysłów kultury. Zagadnienia związane z podejmowaniem pracy w kulturze, uznaje za ważne coraz większa liczba instytucji i organizacji. Ciekawym i ważnym przykładem, który należy odnotować jest ogłoszony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, przetarg na realizację projektu „Miejsca pracy w sektorze kultury” (projekt realizowany będzie w pierwszej połowie 2006 roku). PARP przeznaczył na ten cel blisko 17 000 000 PLN. Praca w kulturze została, zatem zidentyfikowana przez organy rządowe naszego kraju, jako czynnik mogący mieć znaczący wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy regionów, a w konsekwencji Polski.
Zobacz numery archiwalne
nr 16 Styczeń 2006
temat numeru:
ZAMEK CIESZYN
< spis treści
Prezentacja
Zamek Cieszyn
Kariera w kulturze
Pomysł na karierę - rozmowa z Magdaleną Plutą
Przemysły kultury
30 000 PLN za czajnik - Maciej Mazerant
Na marginesie
Przedsiębiorcza Europa - Ewa Królikowska