Artykuł
Historia optymistyczna
Warto wiedzieć, jak doszło do powstania Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, bo to rzadki w naszym kraju dowód na to, że konsekwencja i praca przynosi pozytywne efekty...
01 Article - An optimistic story
To już historia
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie jest unikalną w skali kraju, wielofunkcyjną jednostką Gminy Cieszyn. Jego głównym zadaniem statutowym jest rozwój przedsiębiorczości poprzez promocję wzornictwa przemysłowego, a ponadto wsparcie rzemiosła artystycznego i ginących zawodów oraz rozwój turystyki.
W ten sposób, dzięki pomocy UE, na leżącym tuż nad graniczną rzeką Olzą Wzgórzu Zamkowym, w sąsiedztwie średniowiecznej Rotundy św. Mikołaja i Wieży Piastowskiej powstał kompleks łączący nowoczesną sztukę, wzornictwo, ginące techniki i zawody
z wymogami globalizującego się i nastawionego na konkurencję rynku. Realizacji ambitnych zadań pomaga atrakcyjna lokalizacja, warto również wiedzieć, że na zamkowych gości czeka mały hotel, elegancka winiarnia i kawiarnia z oryginalnymi deserami...
Co posiadamy?
Podstawowa baza lokalowa mieści się w trzech budynkach:
Co musimy osiągnąć?
Pieniądze, jakie udało się nam pozyskać nie były przeznaczone na restaurację zabytków, a na gospodarczy rozwój województwa. Głównym celem inwestycji i nowej instytucji jest poprawa konkurencyjności firm, co powinno w ciągu 5 lat działania przynieść 150 miejsc pracy (w tym 30 w turystyce), 15 nowych firm (5 w turystyce) i 10 nowych produktów. Łatwo napisać, trudniej wykonać...
Zakładamy, że kołem zamachowym będzie wzornictwo przemysłowe oraz projektowanie graficzne. Wykorzystanie potencjału projektantów przyniesie polepszenie jakości śląskich produktów, wizerunku firm i ich pozycji na rynku, powstanie nowych i wzmocnienie istniejących marek.
Dlaczego wzornictwo?
Wzornictwo w Polsce nie znajduje w ostatnich latach zrozumienia, większość utalentowanych projektantów (a świadczą o tym choćby międzynarodowe nagrody) nie pracuje w zawodzie, a design ciągle rozumiany jest jako luksus dla bogatych. Umiejscowienie designu pomiędzy sztuką (w Polsce wzornictwo wykładane jest głównie na ASP) a gospodarką skazuje projektantów na pozycję niechcianego dziecka, gdyż ani Ministerstwo Kultury, ani Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej nie czuje odpowiedzialności za wspieranie rozwoju i promocję wzornictwa. Najważniejsze wystawy promujące osiągnięcia polskich producentów i projektantów powstawały praktycznie bez pomocy państwa. Nie inaczej jest zresztą w Cieszynie, gdzie oprócz unijnej widoczna jest tylko pomoc Urzędu Marszałkowskiego i samego miasta. A przecież wykorzystanie wzornictwa przemysłowego może zwiększyć zyski producentów nawet o 40%! Nie mówiąc już o polepszeniu jakości codziennego życia.
Dlaczego w Cieszynie?
Współpraca ze Stowarzyszeniem Projektantów Form Przemysłowych ułatwia nawiązanie kontaktu z najlepszymi w Polsce projektantami, umożliwia dostęp do wiedzy. Nie mamy czasu ani pieniędzy na wymyślanie wszystkiego od nowa, dlatego musimy uczyć się od najlepszych.
Dotychczas...
Dzięki pomocy Fundacji Kulturalnej „Pro Helvetia” nasza pierwszą wystawą była prezentacja szwajcarskiego wzornictwa „Criss& Cross”. Przykład Szwajcarii pokazuje, jak niewielki kraj dzięki starannemu wzornictwu i perfekcyjnemu wykonaniu może stać się symbolem jakości i znaczącym producentem wielu dóbr. Wystawa uzupełniona została o skromną prezentację wyjątkowych pod względem wzornictwa produktów śląskich „Start. Dizajn szansą dla Śląska”. Wystawy obejrzało około 5 000 widzów, a dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z wzornictwem.Wybór kolejnych, zupełnie różnych wystaw - „Władysław Wołkowski – projektowanie z wikliny. Z historii polskiego designu”, „Kooperacje. Wystawa prac studentów ASP w Warszawie”, ”E-A-T eksperyment i typografia”, „Wobec konsumpcji”- wystwa młodych polskich projektantó , czy „Narzędzia. Wzornictwo maszyn, środków produkcji i komunikacji” - miał pokazać, jak wielu aspektów życia i produkcji dotyczy wzornictwo.
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie ma ambicję pełnić rolę pomostu między projektantami i producentami, sztuką a przemysłem. Te zamierzenia na Śląsku nie powinny dziwić, Śląsk jest bowiem drugim w Polsce regionem pod względem wielkości produkcji i nie jest to tylko przemysł ciężki! Nie wszyscy wiedzą, że 20% śląskiej produkcji przemysłowej stanowi żywność, dobrze rozwija się meblarstwo, sektor opakowań czy produkcja maszyn i narzędzi. Projektanci będą mieli na Śląsku co robić, a dzięki nim nasza codzienność może stać się choć trochę lepsza, ładniejsza i łatwiejsza.
W przekonaniu, że warto pomóc tej inicjatywie prosimy o mądre wsparcie i życzliwość. I, nieustannie, zapraszamy do Cieszyna!
Zdjęcia: Redakcja Purpose i Zamek w Cieszynie
Zobacz numery archiwalne
nr 16 Styczeń 2006
temat numeru:
ZAMEK CIESZYN
< spis treści
Artykuł
Historia optymistyczna - Ewa Gołębiowska
Prezentacja
Zamek Cieszyn
Kariera w kulturze
Pomysł na karierę - rozmowa z Magdaleną Plutą
Przemysły kultury
30 000 PLN za czajnik - Maciej Mazerant
Na marginesie
Przedsiębiorcza Europa - Ewa Królikowska