Artykuł
Od Redakcji
Nowy numer magazynu poświęciliśmy współpracy międzynarodowej, międzykulturowej. Chcieliśmy przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu i sprawdzić, jak wygląda praca przy projektach międzynarodowych, czy polska kultura współpracuje z kulturą innych krajów i w jaki sposób ta współpraca wygląda.
Czy możemy mówić o wspólnej kulturze europejskiej? Jako odpowiedź chcielibyśmy przytoczyć dokument Komisji Europejskiej („Pierwsza europejska strategia dla kultury: wkład do wzrostu gospodarczego i porozumienia międzykulturowego”) z dnia 10 maja 2007 roku, w którym czytamy:
„Komisja Europejska przyjęła dzisiaj [tj. 10.05.2007 r. - przyp. redakcji] deklarację polityki dotyczącą roli kultury w globalizującym się świecie. Proponuje w niej pierwszą europejską strategię dla kultury. Komunikat podkreśla kluczową rolę kultury w procesie integracji europejskiej i przedstawia program w dziedzinie kultury dla Europy, obejmujący także stosunki z krajami trzecimi. Przyjęcie tego komunikatu poprzedzone zostało szerokimi konsultacjami z udziałem decydentów i zainteresowanych stron z całej Europy.
José Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział: »Kultura i twórczość wpływają na codzienne życie obywateli i są ważnymi elementami osobistego rozwoju, spójności społecznej oraz wzrostu gospodarczego. Mają one jednak o wiele większe znaczenie jako kluczowe składniki europejskiego projektu opartego na wspólnych wartościach i wspólnym dziedzictwie kulturowym, który jednocześnie uznaje i szanuje różnorodność. Dziś przedstawiona strategia promująca porozumienie międzykulturowe potwierdza poczesne miejsce kultury w politykach UE«. Nowe stanowisko w sprawie polityki kulturalnej, zatytułowane »Europejski program działań na rzecz kultury w globalizującym się świecie«, przyjęło formę komunikatu Komisji, uzupełnionego o towarzyszący mu dokument roboczy służb Komisji opisujący różnorakie metody wspierania kultury przez Unię Europejską. Dokumenty te opracowano po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych konsultacji publicznych z zainteresowanymi stronami.
Deklaracja polityki przedstawia trzy główne cele składające się na strategię kulturalną instytucji europejskich, państw członkowskich oraz sektora kultury i twórczości:
1. Promowanie różnorodności kulturowej i dialogu międzykulturowego,
2. Promowanie kultury jako katalizatora kreatywności w ramach strategii lizbońskiej, i
3. Promowanie kultury jako istotnego elementu stosunków międzynarodowych Unii.
W momencie, w którym UE oczekuje wdrożenia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony i promowania różnorodności form wyrazu kulturowego komunikat porusza także problematykę zewnętrznego wymiaru kultury europejskiej. Dostrzega się w nim potrzebę otwarcia europejskiej strategii kulturalnej zarówno na różnorodność w obrębie Europy, jak i na świat. W komunikacie zaproponowano środki nadające kulturze jeszcze bardziej istotne miejsce w dialogu politycznym z krajami partnerskimi i regionami na całym świecie, promujące wymiany międzykulturowe i systematycznie włączające kulturę do programów i projektów rozwojowych. Mając na celu wspieranie konkretnych działań w krajach AKP Komisja Europejska proponuje utworzenie Funduszu Kulturalnego EU-AKP jako europejskiego wkładu we wsparcie procesu rozpowszechniania i, w niektórych przypadkach, tworzenia dóbr kultury krajów AKP. Fundusz ten przyczyni się do powstawania lokalnych rynków i przemysłu oraz umożliwi lepszy dostęp dóbr kultury krajów AKP do rynków europejskich. Komisja Europejska proponuje przyznać wkład Wspólnoty do funduszu w wysokości około 30 mln EUR na lata 2007–2013, zachęcając państwa członkowskie do wniesienia do niego dodatkowych środków.
Zasadniczym elementem nowego stanowiska w zakresie polityki kulturalnej jest propozycja ustanowienia bardziej usystematyzowanej współpracy w sprawach kultury między państwami członkowskimi i instytucjami UE. Mechanizm ten opiera się na „otwartej metodzie koordynacji”, wykorzystanej z powodzeniem do usystematyzowania współpracy między państwami członkowskimi i UE w obszarze edukacji i szkoleń, młodzieży i ochrony socjalnej. W ramach tego mechanizmu wyznaczane byłyby ogólne cele do wspólnego uzgodnienia przez państwa członkowskie i Komisję Europejską. Komisja i państwa członkowskie oceniałyby co dwa lata postęp w realizacji tych celów.
Komisja dąży także do ściślejszego zaangażowania w sprawy europejskie sektora kultury -- od indywidualnych artystów i wykonawców do przemysłu związanego z kulturą i twórczością. W związku z tym proponuje się ustanowienie ulepszonych struktur dialogu i partnerstwa z tymi podmiotami za pośrednictwem nowego »Forum Kulturalnego«. Europejską strategię dla kultury uzupełnią inne działania UE w obszarze kultury, takie jak nadchodzący Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego 2008.”
Wypowiedź ta na pewno pokazuje, jak ważna stała się w Unii Europejskiej kultura i współpraca międzykulturowa. W obecnym numerze magazynu „Purpose” prezentujemy tematy z zakresu tworzenia i prowadzenia sieci, współpracy przy projektach międzynarodowych, możliwości finansowania projektów kulturalnych z zakresu wymiany młodzieży, a także międzynarodową współpracę komercyjną.
Zachęcamy do lektury.
Zapraszamy na strony:
http://ec.europa.eu/culture/eac/index_en.html
http://ec.europa.eu/culture/eac/communication/comm_en.html
38 numer magazynu Purpose - przedsiębiorczość w kulturze został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz numery archiwalne
nr 38 Listopad 2007
temat numeru:
WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
< spis treści
Artykuł
Od Redakcji
Prezentacja
Międzynarodowy transfer dizajnu
Kariera w kulturze
Być w środku pasjonującego świata - rozmowa z Anką Pietrzyk-Simone
Przemysły kultury
Swoboda - Maciej Mazerant
Młoda kultura
"Młodzież w działaniu" - rozmowa z Karoliną Rutkowską
Felieton
Gdzie są Inni? - Kuba Wandachowicz