Maciej Mazerant, wydawca Purpose

Stworzenie filmu to już nie problem. Każdy z nas ma taką możliwość dzięki powszechnie dostępnym narzędziom. Telefon komórkowy z wbudowaną kamerą, kamery konsumenckie o profesjonalnych parametrach, w niskiej cenie – to już standard, a oprogramowanie do montażu w każdym komputerze pewnej marki wliczone jest w cenę. Tylko kręcić. Pytania pojawiają się w momencie wyboru tematu. Tu z pomocą przychodzi nam życie, które dostarcza ich niezliczoną ilość.

W kontekście powszechnego dostępu do narzędzi i tematów rodzi się pytanie, czy film w tradycyjnej postaci to format przejęty bezpowrotnie przez amatorów? Czy to, co nas może zaskoczyć i zaciekawić w kinie to tylko nowe technologie? I czy w Polsce można zrobić dobry film, zostać uznanym i zarobić pieniądze?

W aktualnym numerze poznamy doświadczenia zarówno twórców kina, jak i szeregu innych osób, które swoją przygodę zawodową łączą filmem. W dziale Wywiad prezentujemy rozmowę ze Sławomirem Fijałkowskim, właścicielem kina niezależnego, jakim jest łódzkie Kino Charlie. Dr Artur Zaguła w dziale Analiza podjął się wartościowania znaczenia filmu w kontekście innych sztuk plastycznych. Dział Kariera w kulturze to spotkanie z Dawidem Marcinkowskim – twórcą nagradzanego za granicą projektu Sufferrosa, czyli interaktywnego filmu, którego istnienie umożliwił Internet. Jakub Czekaj to bohater naszego kolejnego działu Młoda Kultura. Z wywiadu z reżyserem dowiemy się, w czym zatraca się autor oraz czy lubi wszystkich swoich bohaterów – tych brzydkich, pięknych, małych i dużych. Polecamy również artykuł przygotowany przez Agnieszkę Furmańczyk nt. porduct placementu, w którym znajdziemy porady dla nas i naszych milusińskich nt. tego, jak nie dać się natrętnej reklamie. Sergiusz Wasilewski w dziale Warsztaty dzieli się tajemną wiedzą na temat Video CV – kto chce wiedzieć więcej na ten temat – zapraszamy do lektury artykułu. „Człowiek jest istotą próżną. Od wieków przygląda się sobie z wielką uwagą. Tak, jakby nic – poza nim samym – nie było interesującego w świecie” tak rozpoczyna swój felieton Arkadiusz Biedrzycki... ale nie po tym poznaje się autora jak zaczyna, tylko jak kończy. Polecamy więc uwadze cały felieton oraz niezwykle ciekawą inicjatywę, jaką jest Serial w sieci. 

Na zakończenie zachęcamy do zapoznania się z treścią wywiadu z twórcami festiwalu Filmteractive, dla którego punktem wyjścia i najważniejszą wartością jest – jak mówią jego twórcy – pomysł, idea, projekt, które potem będzie można wykorzystać. Piękno nowych mediów polega właśnie na tym, że nie trzeba mieć wybitnie drogiego sprzętu, aby realizować przełomowe koncepcje. Czy jest tak w rzeczywistości? Przekonamy się już w dniach 22 - 23 września w Łodzi podczas pierwszej edycji projektu. Z kolei już dziś, w ramach wywiadu możemy dowiedzieć się, jak festiwal powstawał oraz jakie plany mają jego organizatorzy na przyszłość.

Zapraszamy do lektury nowego numeru magazynu Purpose.

Okładka: Dawid Marcinkowski - Sufferrosa
Na zdjęciu: Beata Tyszkiewicz
Foto: Radek Ładczuk