POLECANE ARTYKUŁY

Czytaj
Jak radzić sobie z trudnymi emocjami w pracy i życiu?
Po co nam wiedza o samej_ym sobie? Czy ważne jest, aby umieć nazwa emocje jakie odczuwamy? I... zarządzać nimi? Czy zadbanie o własne emocje to profilaktyka zdrowotna? Badania wykazują, że osoby pracujące w sektorze kreatywnym są bardziej narażone na wypalenie zawodowe niż w innych branżach. O tym, jak ważne są emocje w naszym życiu zawodowym i prywatnym, rozmawiamy z Remigiuszem Nestorem Kowalskim, autorem książki „Kreator spokoju”.
• 13 minut czytania

Czytaj
Jak zostać ilustratorem książek – rozmowa z Joanną Concejo
Jak zostać ilustratorem książek i czy to dobra praca w kulturze… szczególnie dla niepokornych, mających swoje zdanie i wizję twórców, którzy tak jak Joanna Concejo – ilustratorka, której prace można oglądać w Gdańskiej Galerii Miejskiej – nie chcą stanowić „przedłużenia autora” a wolą wnosić swoją wizję do dzieła, jakim staje się książka. W wywiadzie z artystką przeczytacie również o tym czy ten zawód daje satysfakcję, czy konfrontacja z ludźmi podczas...
• 18 minut czytania

Czytaj
PoRUSZający temat
Jak zarobić na sztuce, która „porusza”? Czy artysta powinien angażować się w otaczającą go rzeczywistość? Prowadzić dialog z odbiorcą? Nakłaniać go do zastanowienia się nad własnym życiem, wyborami których dokonuje, czy wpływać na jego poglądy? Czy sztuka powinna być zaangażowana politycznie, społecznie, gospodarczo? O sztuce refleksyjnej rozmawiam z twórcami Galerii RUSZ – Joanną Górską i Rafałem Góralskim
• 16 minut czytania

Czytaj
Odpowiedzialna moda – porady ekspertki Katarzyny Zajączkowskiej
Jeżeli szukasz pomysłu na własną markę odzieżową, planujesz rozpocząć działalność w branży mody, to ten wywiad, może być początkiem Twojej świadomej drogi do sukcesu. Mniej znaczy więcej? Zdecydowanie tak. Ekologia może stać się Twoją przewagą w modzie!
• 13 minut czytania

Czytaj
Ogród na torach
Są takie miejsca w miastach i nie tylko, gdzie stare tory straszą. Wystarczy jednak prosty pomysł, grupa zaangażowanych ludzi i miłość do przyrody żeby powstał... ogród na torach. Trädgård på Spåret to szwedzka inicjatywa warta naśladowania.
• 3 minuty czytania

Czytaj
Nowe społeczeństwo
W 2014 rok na łamach naszej gazety Ładnie Naprawię rozmawialiśmy z Zuzanną Skalską o zmianach cywilizacyjnych, bojkotowaniu konsumpcjonizmu i nowych trendach. Chcieliśmy przypomnieć tę rozmowę i sprawdzić w jakim momencie jesteśmy dziś w 2023 roku, blisko dekadę od poprzedniej rozmowy.
• 18 minut czytania

Czytaj
Ogrody warzywne w mieście
Ekologiczne uprawy w centrum miasta? Serdeczne, sąsiedzkie rozmowy w wielkomiejskiej dżungli? Ogrody społeczne to więcej, niż wspólne sadzenie roślin i pielenie chwastów. To wspólnota ludzi połączonych zieloną pasją i zapałem do pracy.
• 10 minut czytania

Czytaj
Praktyka vs. szkoła
Projektanci bez formalnego wykształcenia – czy to możliwe? Współczesny świat jest pełen paradoksów. Z jednej strony mamy niespotykaną w historii inwigilację i próby kontrolowania społeczeństwa, z drugiej zaś walkę o totalną wolność jednostki. W wielu innych obszarach jest podobnie. Z jednej strony formalne wykształcenie jest podstawą kariery zawodowej, z drugiej zaś jest duża liczba osób bez kierunkowego wykształcenia, które doskonale radzą sobie na rynku.
• 11 minut czytania

Czytaj
Sztuka po koronawirusie
Kryzysy są immanentną częścią naszej egzystencji – zarówno w ujęciu jednostki, jak i społeczeństwa. Kiedy wszystko idzie dobrze, nie zastanawiamy się zbytnio nad światem, w którym żyjemy. Wykonujemy czynności w sposób rutynowy, oczekując w zamian nagrody (finansowej) i zaspokajania pragnień. Przestajemy być czujni, czujemy się bezpieczni, panujemy nad naszym otoczeniem. To nas rozleniwia i sprawia, że jedynym naszym pragnieniem staje się pomnażanie dóbr bez opamiętania.
• 8 minut czytania

Czytaj
RE-being w sektorze kreatywnym
Nadwydajność kreatywna i brak samozaopiekowania (fizycznego i psychicznego) to problem dużej części pracowników, samozatrudnionych, freelancerów w sektorze kreatywnym. Dlatego tak ważne jest budowanie kompetencji przyszłości, którą będzie bezpieczna i higieniczna praca w branży kreatywnej. Nie można mówić o odpowiedzialnym tworzeniu, kiedy ciało i psychika twórcy są chore. Choroba nie objawia się tu i teraz, to postępujący proces często niezauważalny powodujący, że...
• 11 minut czytania

Czytaj
Dystrybutor filmowy – czyli czym zajmuje się Best Film?
Wprowadzanie na rynek kinowy najnowszych światowych i krajowych premier filmowych to zadania dystrybutora filmowego. To czaso- i kosztochłonny proces. O tym, jak dokładnie wygląda działalność niezależnego, polskiego dystrybutora rozmawiamy z Izabelą Wierzbińską z Best Film.
• 8 minut czytania

Czytaj
Jadwiga Wianecka – aktorka
Nie od dzisiaj wiadomo, że sprawna komunikacja pomaga w osiągnięciu założonych celów. Czy jednak umiejętność, umiejętnego mówienia, odpowiednia dykcja, mogą pomóc w realizacji marzeń, rozwoju osobistym, pracy zawodowej? Czy dykcji da się nauczyć? Czy dykcja może być empatyczna? Na te oraz inne pytania odpowiada Jadwiga Wianecka – aktorka, twórczyni projektu „Dykcja empatyczna”.
• 8 minut czytania