POLECANE ARTYKUŁY
Czytaj
Ogród na torach
Są takie miejsca w miastach i nie tylko, gdzie stare tory straszą. Wystarczy jednak prosty pomysł, grupa zaangażowanych ludzi i miłość do przyrody żeby powstał... ogród na torach. Trädgård på Spåret to szwedzka inicjatywa warta naśladowania.
• 3 minuty czytania
Czytaj
Nowe społeczeństwo
W 2014 rok na łamach naszej gazety Ładnie Naprawię rozmawialiśmy z Zuzanną Skalską o zmianach cywilizacyjnych, bojkotowaniu konsumpcjonizmu i nowych trendach. Chcieliśmy przypomnieć tę rozmowę i sprawdzić w jakim momencie jesteśmy dziś w 2023 roku, blisko dekadę od poprzedniej rozmowy.
• 18 minut czytania
Czytaj
Ogrody warzywne w mieście
Ekologiczne uprawy w centrum miasta? Serdeczne, sąsiedzkie rozmowy w wielkomiejskiej dżungli? Ogrody społeczne to więcej, niż wspólne sadzenie roślin i pielenie chwastów. To wspólnota ludzi połączonych zieloną pasją i zapałem do pracy.
• 10 minut czytania
Czytaj
Praktyka vs. szkoła
Projektanci bez formalnego wykształcenia – czy to możliwe? Współczesny świat jest pełen paradoksów. Z jednej strony mamy niespotykaną w historii inwigilację i próby kontrolowania społeczeństwa, z drugiej zaś walkę o totalną wolność jednostki. W wielu innych obszarach jest podobnie. Z jednej strony formalne wykształcenie jest podstawą kariery zawodowej, z drugiej zaś jest duża liczba osób bez kierunkowego wykształcenia, które doskonale radzą sobie na rynku.
• 11 minut czytania
Czytaj
Sztuka po koronawirusie
Kryzysy są immanentną częścią naszej egzystencji – zarówno w ujęciu jednostki, jak i społeczeństwa. Kiedy wszystko idzie dobrze, nie zastanawiamy się zbytnio nad światem, w którym żyjemy. Wykonujemy czynności w sposób rutynowy, oczekując w zamian nagrody (finansowej) i zaspokajania pragnień. Przestajemy być czujni, czujemy się bezpieczni, panujemy nad naszym otoczeniem. To nas rozleniwia i sprawia, że jedynym naszym pragnieniem staje się pomnażanie dóbr bez opamiętania.
• 8 minut czytania
Czytaj
RE-being w sektorze kreatywnym
Nadwydajność kreatywna i brak samozaopiekowania (fizycznego i psychicznego) to problem dużej części pracowników, samozatrudnionych, freelancerów w sektorze kreatywnym. Dlatego tak ważne jest budowanie kompetencji przyszłości, którą będzie bezpieczna i higieniczna praca w branży kreatywnej. Nie można mówić o odpowiedzialnym tworzeniu, kiedy ciało i psychika twórcy są chore. Choroba nie objawia się tu i teraz, to postępujący proces często niezauważalny powodujący, że...
• 11 minut czytania
Czytaj
Dystrybutor filmowy – czyli czym zajmuje się Best Film?
Wprowadzanie na rynek kinowy najnowszych światowych i krajowych premier filmowych to zadania dystrybutora filmowego. To czaso- i kosztochłonny proces. O tym, jak dokładnie wygląda działalność niezależnego, polskiego dystrybutora rozmawiamy z Izabelą Wierzbińską z Best Film.
• 8 minut czytania
Czytaj
Jadwiga Wianecka – aktorka
Nie od dzisiaj wiadomo, że sprawna komunikacja pomaga w osiągnięciu założonych celów. Czy jednak umiejętność, umiejętnego mówienia, odpowiednia dykcja, mogą pomóc w realizacji marzeń, rozwoju osobistym, pracy zawodowej? Czy dykcji da się nauczyć? Czy dykcja może być empatyczna? Na te oraz inne pytania odpowiada Jadwiga Wianecka – aktorka, twórczyni projektu „Dykcja empatyczna”.
• 8 minut czytania
Czytaj
Jak wydawać pieniądze?
Zarabiasz, wydajesz i często budżet się nie spina? Poznaj sposoby na planowanie swoich wydatków w wolnych zawodach. Przy pracy w wolnym zawodzie, kiedy zarobki są nieregularne, samodyscyplina pilnowania pieniędzy jest jeszcze trudniejsza. Ale możliwa. Przekonuje o tym Filip Stratyński – ekspert w analizie finansów, budżetów i przepływów pieniędzy.
• 19 minut czytania
Czytaj
Kim jest ilustrator – zawód i twórczość Kingi Offert
Kinga Offert, ilustratorka i projektantka. Freelancerka. Tworzy grafiki, ilustracje, animacje, murale. Pracowała między innymi dla Zalando, Tmobile. Realizuje projekty dla szkół i instytucji. Optymistyczna w przekazie. Nam opowiada o tym, jak pracuje, co ją inspiruje, jak godzi życie twórcze z prywatnym. Co sądzi o mediach społecznościowych i czy nadal rysuje realistycznie.
• 22 minut czytania
Czytaj
Czym jest dziś emigracja
Kim jest emigrant, imigrant czy uchodźca... Jaką rolę dokumentowaniu procesów migracyjnych, mogą albo powinni odegrać twórcy oraz instytucje kultury. Rok 2022 zapisze się w historii niestety tragicznie. Żyjemy w czasach dynamicznych zmian. Ludzie decydują się na wyjazd z kraju z różnych powodów, niektórzy są do tego zmuszeni. Wybuch wojny w Ukrainie i ogromny ruch uchodźczy, na nowo otworzył temat migracji. Czym dzisiaj jest emigracja? Jaką rolę odgrywa Polska w europejskich...
• 13 minut czytania
Czytaj
Marka osobista... jak ją budować, aby nie zwariować – praktyczne porady Judyty Kowalczyk
Marka osobista to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w wynikach wyszukiwania… zdajemy sobie sprawę z tego, że siłą każdego projektu... jest człowiek, który za nim stoi. Jak więc lata doświadczeń, zrealizowanych zleceń, sukcesów, ale również porażek przekuć w skuteczną i sprzedającą markę, dzięki której będziemy pracować z satysfakcją i żyć spokojnie. W rozmowie z Judytą Kowalczyk – ekspertką ds. psychologii brandingu i reklamy, strategiem, projektantką...
• 27 minut czytania