Naszą przygodę z „wyceną” zaczynamy od spotkania z twórcą pojęcia „antykariera”. Może to brzmi dziwnie… bo przecież w tym numerze mamy rozmawiać o wycenie własnej pracy, a nie rezygnowaniu z kariery. Rick Jarow, doktor nauk humanistycznych i wykładowca studiów religioznawczych w Vassar College, USA, antropolog, astrolog i nauczyciel duchowy, pomógł już tysiącom ludzi w przemianie ich życia zawodowego, otworzenia się na intuicję oraz przekształcenia własnych wartości w działanie.



Dlatego właśnie zapytaliśmy Ricka, autora książki „Stwórz pracę, którą kochasz", jak wyceniać swoją pracę, aby żyć w „obfitości”? Jak przekonać klientów, że to, co robię, jest tyle warte? Odpowiedzi, które dostaliśmy, mówią same za siebie....


Czym jest obfitość – w życiu i karierze zawodowej?


Obfitość to głęboko odczuwane poczucie, że „wszystko jest w porządku”, inspirujące Cię do pracy w oparciu o swoje zasoby, a nie braki.

 


Gdzie powinniśmy szukać wskazówek dotyczących życia i pracy w obfitości? W szkole, pracy, na kursach, szkoleniach? Czy „system” chce, abyśmy poznali, czym jest obfitość?


Podróż do obfitości jest sprawą głęboko osobistą. Nie ma żadnego wzoru ani prostego nauczania, którego można by się trzymać. Raczej przeciwnie, kiedy podejmiesz zobowiązanie do życia w pełni, zaczniesz otrzymywać „nauki” z najróżniejszych źródeł. Twoja wyłaniająca się intuicja je rozpozna.

 


Czy osiągnięcie dobrostanu musi wiązać się ze stratą, rezygnacją?


Czasami musimy przejść przez czyściec naszych niedopasowań, ale dobrostanu nie można „osiągnąć”, ponieważ jest on już teraz, zawsze obecny oraz dostępny. Na tym polega jego piękna prostota. Nie musisz nic „robić” – po prostu bądź gotowy na bycie sobą!

 


Jak wyceniać swoją pracę, aby żyć w „obfitości”? Jak przekonać klientów, że to, co robię, jest tyle warte?


Nie trzeba nikogo przekonywać. Kiedy poczujesz swoją wartość, zostanie ona automatycznie zakomunikowana.

 


Planowanie w prowadzeniu własnej działalności, rozwoju kariery zawodowej jest ważne czy nie?


Planowanie jest z pewnością konieczne i ważne, ale nie jest czynnikiem decydującym. Plany są robione po to, aby mogły być dostosowywane [do sytuacji – dopisek redakcji].

 


Jak przestać się bać przyszłości, braku klientów, pracy, pieniędzy… To chyba raczej nie jest możliwe?


Dlaczego nie? Spójrz głęboko w głąb siebie, aby zobaczyć, na czym tak naprawdę opiera się „strach przed przyszłością”. Jedną z metod jest wyobrażenie sobie najgorszego, co może się wydarzyć. Kiedy zobaczysz, że dasz sobie z tym radę, możesz poradzić sobie z czymkolwiek.

 


Od czego zacząć poszukiwania tego, kim chcę być i co chcę tak naprawdę robić?


Przestań szukać, przestań biegać! Otwórz swoje zmysły i swoją istotę na to, co jest w Tobie i wokół Ciebie. Nie chodzi o to, „Czego chcę”, ale raczej o to, „Co jest!”

 

Rozmawiał Maciej Mazerant

Wywiad powstał w ramach patronatu medialnego PURPOSE nad Turkusowym Śniadaniem, które odbyło się we Wrocławiu w sierpniu 2023 r. Podczas spotkania Rick Jarow wystąpił z tematem: „Nowe wizje celu, mocy i kreatywności w pracy. Praktyka i wewnętrznej harmonii”.

Dziękujemy Marcinowi Dębskiemu za pomoc w realizacji wywiadu.

Więcej: rickjarow.com